Ośmiu najlepszych zawodników sezonu i osiem najlepszych par deblowych. Podział na dwie grupy. Jedyny turniej, który można wygrać, przegrywając wcześniej mecz. Pora na ATP Finals!

Historia turnieju i miejsce rozgrywania

Turniej mistrzów po raz pierwszy został rozegrany w 1970 roku w Tokio. Triumfował wtedy Amerykanin, Stan Smith. W grze deblowej najlepszy był również Smith w parze z Arthurem Ashem. Turniej singlowy i deblowy nie zawsze były rozgrywane w tym samym miejscu. Od 2003 roku zdecydowano się na stałe połączyć oba turnieje i zbudować wspólną otoczkę. W latach 2009-2020 domem ATP Finals była O2 Arena w Londynie. Na okres 2021-2025 prawo organizacji przyznano Włochom i podobnie jak w 2021 roku turniej odbywa się w turyńskiej, Pala Alpitour. W imprezie wieńczącej ubiegły sezon najlepszy był Niemiec, Alexander Zverev. W grze podwójnej triumf odnieśli Francuzi: Pierre-Hugues Herbert i  Nicolas Mahut. Zvereva i Francuzuów nie ma w aktualnej edycji turnieju. Rekordzistą w liczbie wygranych zawodów tej rangi w grze pojedynczej jest Roger Federer, który triumfował sześciokrotnie.

Formuła turnieju

Formuła turnieju mistrzów odbiega znacząco od reszty kalendarza. Zawodnicy są podzieleni na dwie czteroosobowe grupy i rozgrywają spotkania systemem „każdy z każdym”. Dwóch najlepszych zawodników z grupy tworzy pary półfinałowe. Różni się także sposób punktacji. Za każde  zwycięstwo w grupie zawodnik otrzymuje 200 punków. Triumf w spotkaniu półfinałowym wyceniany jest na 400 punktów, a za zwycięstwo w finale można otrzymać 500 punktów. Zawodnik, który wygra cały turniej bez porażki może uzyskać maksymalnie 1500 punktów. 

Faza grupowa w tegorocznej edycji Nitto ATP Finals będzie rozgrywana wg następującego harmonogramu: o 11:30 mecz deblowy, następnie nie przed 14:00 spotkanie singlowe. W sesji wieczornej o 18:30 spotkanie gry podwójnej i nie przed 21:00 rywalizacja singlistów. Pierwsze spotkania już w niedzielę 13 listopada. Finał zostanie rozegrany 20 listopada. 

Uczestnicy

W grupie czerwonej znaleźli się: Rafael Nadal, Casper Ruud, Felix Auger-Aliassime i Taylor Fritz. Do zielonej grupy należą: Stefanos Tsitsipas, Danił Miedwiedew, Andriej Rublow i Novak Djoković. W grze podwójnej do grupy zielonej należą: Koolhof/Skupski, Mektic/Pavic, Dodig/Krajicek, Kokkinakis/Kyrgios. Grupa czerwona to: Ram/Salisbury, Arevalo/Rojer, Glaspool/Heliovaara, Granollers/Zeballos. 

 

Polacy w turnieju mistrzów

Hubert Hurkacz jest w Turynie, ale tylko w roli rezerwowego. Polak potrzebuje wycofania się aż dwóch graczy, aby zagrać w tym turnieju. Mało prawdopodobne jest więc, że Hurkacz powtórzy wynik Fibaka, który zagrał w finale tej imprezy w 1976 roku. Zaszczytu wystąpienia w finałowym spotkaniu dostąpili także nasi debliści: Marcin Matkowski i Mariusz Frystenberg (2011 r.)  a także Łukasz Kubot w parze z Marcelo Melo (2017 r.). 

Dobrej zabawy wszystkim fanom tenisa na koniec sezonu! Niech turniej mistrzów będzie na mistrzowskim poziomie. Codzienne relacje na naszej stronie. Zapraszamy!

 

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa i pasjonat sportu. Zakochany w hiszpańskim futbolu od rywalizacji Messi vs Ronaldo w La Liga. Tworząc artykuły popijam yerba mate.