Reprezentacja Polski od 24. do 26. lipca weźmie udział w turnieju o Puchar Gubernatora okręgu kaliningradzkiego. Będzie to ostatni sprawdzian Polek przed turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich.

W Rosji Polki zmierzą się z Niemkami, Belgijkami i oczywiście gospodyniami. Z wszystkimi powyższymi drużynami narodowymi Polki wygrały w zakończonej niedawno Lidze Nardów. Trener Jacek Nawrocki zabiera na te spotkania  najlepsze zawodniczki, które ma do dyspozycji. Będzie to ostatnia szansa na eksperymenty i testy w składzie. Za tydzień bowiem zaczyna się najważniejszy turniej tego lata dla naszych siatkarek – kwalifikacje do igrzysk w Tokio.

Historia Polek na igrzyskach

Polskie siatkarki ostatni raz brały udział  w turnieju olimpijskim w 2008 roku. Igrzyska w Pekinie były jedynymi na których zagrała żeńska reprezentacji w XXI wieku. Polki wtedy na sześć rozegranych spotkań w grupie, wygrały tylko jedno. Pokonały 3:0 najsłabszy zespół Wenezueli. Porażki zanotowały natomiast z Japonią, Kubą, USA i Chinami. Największym sukcesem żeńskiej reprezentacji Polski są dwa brązowe medale olimpijskie wywalczone w 1964 i 1968 roku. Teraz siatkarki przed własną publicznością we Wrocławiu powalczą o to, żeby wrócić na ten turniej. W składzie obecnej reprezentacji nie ma już żadnej siatkarki, która była obecna na igrzyskach w Pekinie.

Z 2008 do 2019

Kwalifikacje rozegrane zostaną od 2. do 4. sierpnia. Tam o awans powalczymy z Tajlandią, Portoryko i Serbią. Poziom trudności podczas turnieju stopniowo będzie się podnosił. W piątek zaczniemy od starcia z teoretycznie najsłabszą drużyną – Portoryko. Następnego dnia zagramy z Tajkami. Na koniec zmierzymy się z obecnymi mistrzyniami świata. Apetyty na sukces wśród polskich kibiców, opinii publicznej i samych zawodniczek, wzrosły wraz z awansem do Final Six Ligi Narodów Kobiet. Serbki i Tajki tego awansu nie wywalczyły. Trzeba pamiętać jednak, że niektóre zespoły traktowały Ligę Narodów właśnie jako turniej przygotowujący do walki o igrzyska. Nasza reprezentacja w fazie grupowej Ligi Narodów pokonała  Tajlandię 3:0 i uległa Serbkom 0:3. Z Portoryko ostatni raz graliśmy w 2016 roku.

Nic tylko wygrywać!

Własna hala, dopingująca publiczność i nowe pokolenie znakomitych siatkarek to zapewne będą dodatkowe atuty. Jednak żeby awansować na igrzyska,  trzeba wygrać wszystkie trzy mecze. Jeśli Polkom nie uda się triumfować w grupie w sierpniu, być może dostaną szansę zagrać jeszcze w turnieju kontynentalnym, który rozegranie zostanie w styczniu 2020.

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.