Tiril Eckhoff
Tiril Eckhoff / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Steffen Prößdorf

Mikołajkowe zawody Pucharu Świata w biathlonie w Kontiolahti przebiegły pod dyktando Norwegów. W biegu na dochodzenie kobiet zwyciężyła Tiril Eckhoff przed Marte Olsbu Røiseland, natomiast w sztafecie męskiej triumfowali ich rodacy.

Niedzielne zmagania rozpoczęły się o godzinie 12:45. To właśnie wtedy na trasę wybiegły 24 męskie reprezentacje. W sztafecie 4×7,5 km wzięła udział także polska ekipa w składzie: Andrzej Nędza-Kubiniec (I zmiana), Grzegorz Guzik (II zmiana), Marcin Szwajnos (III zmiana) oraz Wojciech Skorusa (IV zmiana).

Ostatniemu z naszych reprezentantów niestety nie było nawet dane ruszyć na trasę. Będący na trzeciej zmianie 22-letni Marcin Szwajnos, został zdublowany i Polska musiała zejść z trasy. Nasza ekipa została ostatecznie sklasyfikowana na przedostatnim, 23. miejscu

W sobotnie popołudnie najlepsi okazali się Norwedzy (0+9), którzy o ponad pół minuty pokonali drugich Szwedów (0+10). Podium, podobnie jak we wczorajszej sztafecie kobiet, uzupełniła reprezentacja Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi zakończyli zmagania z dorobkiem strzeleckim 0+9.

Kolejne lokaty zajęły kolejno reprezentacje Rosji, Włoch, Austrii i Czech. Czołową „10” uzupełnili Francuzi, Szwajcarzy oraz Ukraińcy.

Do mety wyścigu, oprócz polskiej ekipy, nie dobiegli także Bułgarzy, Łotysze oraz Kazachowie, którzy zajęli kolejno 21., 22. oraz ostatnią, 24. lokatę.

+ 1 O. (3+13)

Dwie i poł godziny później rozpoczął się bieg pościgowy kobiet. Jako pierwsza na trasę wybiegła czwartkowa triumfatorka sprintu na 7,5 kilometra – 25-letnia Szwedka Hanna Oeberg. Niespełna dziesięć sekund później wystartowała Francuzka Anaïs Chevalier-Bouchet. Jako trzecia na trasę ruszyła się o cztery lata młodsza siostra Hanny OebergElvira z niespełna półminutową stratą.

W biegu na dochodzenie kobiet wzięły udział dwie Polki. Jako 24. wystartowała Kamila Żuk (+1:30). Niespełna dwadzieścia sekund później na trasie pojawiła się 35. w czwartek Monika Hojnisz-Staręga.

Niedzielne podium, podobnie jak w przypadku wczorajszego biegu mężczyzn, zdecydowanie różniło się od tego „sprinterskiego” – pozostała na nim jedynie Hanna Oeberg, która spadła z pierwszej na trzecią lokatę, zaliczając trzy pudła. Drugie miejsce zajęła Marte Olsbu Røiseland, która spudłowała raz mniej.

Najlepsza w zmaganiach okazała się bezbłędna na strzelnicy Tiril Eckhoff. 30-letnia Norweżka wygrała zawody z ponad dwudziestosekundową przewagą.

Obie reprezentantki Polski – Kamila Żuk oraz Monika Hojnisz-Staręga, nie będą mogły zaliczyć tego startu do najbardziej udanych. Pierwsza z nich zajęła 40. miejsce, czterokrotnie pudłując na strzelnicy. Bardziej doświadczona Hojnisz-Staręga uplasowała się cztery lokaty niżej, także notując cztery błędy.

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Tiril Eckhoff Norwegia 31:05.9 (0)
2. Marte Olsbu Røiseland Norwegia 31:27.4 +21.5 (2)
3. Hanna Oeberg Szwecja 31:41.3 +35.4 (3)
4.  Dzinara Alimbekava Białoruś 32:00.9 +55.0 (2)
5. Johanna Skottheim Szwecja 32:02.2 +56.3 (0)
6. Ingrid Landmark Tandrevold Norwegia 32:09.7 +1:03.8 (2)
7. Franziska Preuss Niemcy 32:14.5 +1:08.6 (2)
8. Elvira Oeberg Szwecja 32:25.2 +1:19.3 (4)
9. Emma Lunder Kanada 32:36.2 +1:30.3 (1)
10. Justine Braisaz-Bouchet Francja 32:44.5 +1:38.6 (2)
40. Kamila Żuk Polska 34:47.1 +3:41.2 (4)
44. Monika Hojnisz-Staręga Polska 35:07.0 +4:01.1 (4)

Już w najbliższy weekend na najlepszych biathlonistów i biathlonistki świata czeka rywalizacja w austriackim Hochfilzen. W dniach 11-13 grudnia zaplanowano biegi sprinterskie, sztafety oraz biegi pościgowe w zmaganiach kobiet i mężczyzn.