Nie było to łatwe spotkanie dla Turków, Gruzja mocno przeciwstawiła się faworytowi, ale jednak Turcja dopięła swego i wygrała 3:1. Niesamowity mecz Ardy Gulera, która jest młodych chłopakiem z wielkim talentem. Zdobył przepiękną bramkę. Na samym starcie mecz otworzył Muldur, następnie gol Gulera, a na końcu na dobicie Gruzinów bramka Akturkoglu. 

Portugalczycy też nie mieli łatwego spotkania. Czesi mocno się od początku meczu bronili, nie odpuszczali żadnego centymetra boiska. Co ciekawe, to właśnie rywale objęli bramkę po strzale zza pola karnego Provoda, jednak wystarczyło Portugalczykom dwadzieścia minut, aby odmienić losy meczu. 

W przeszłości obie drużyny w bezpośrednim meczu mierzył się ze sobą dziewięciokrotnie. Bilans tych starć to 7 zwycięstw Portugalii oraz tylko 2 wygrane reprezentacji Turcji. Pierwszy raz mecz Turcja – Portugalia odbył się w 1955 roku, a towarzyską rywalizację wygrała drużyna znad Bosforu w rezultacie (3:1). Warto tutaj zaznaczyć, że Turcy w potyczkach z Portugalczykami potrafili ich pokonać tylko w sparingach. Drugie zwycięstwo zespołu obecnie prowadzonego przez Vincenzo Montellę miało miejsce latem 2012 roku, gdy przed Euro 2012 również wygrali (3:1).

Pozostałe mecze bezpośrednie zakończyły się triumfem reprezentacji Portugalii. Co więcej, prawie każde ich zwycięstwo poza jednym starciem miało miejsce w meczu o stawkę. Najwyższe zwycięstwo w historii rywalizacji portugalsko-tureckiej to mecz w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata, gdy w 1965 roku Portugalia wygrała aż (5:1). Ostatnie starcie pomiędzy obiema drużynami odbyło się 24 marca 2022 roku. Wtedy także w kwalifikacjach na mundial zespół prowadzony przez Fernando Santosa wygrał (3:1).

Turcja – Portugalia. Przewidywane składy

Turcja: Gunok – Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Ayhan, Calhanoglu – Guler, Kokcu, Yildiz – Yilmaz

Portugalia: Costa – Cancelo, Pepe, Dias, Mendes – B. Silva, Vitinha, B. Fernandes – Jota, Ronaldo, Leao

Relacja z tego spotkania oraz wszystkich meczów EURO 2024 na naszym kanale YouTube. Zapraszamy!

https://www.youtube.com/watch?v=iCu5__Iuuxc&pp=ygUIcmFkaW9nb2w%3D

UDOSTĘPNIJ
Marcel Kowalczuk
15-letni chłopak, który od jakiegoś czasu próbuje swoich sił w dziennikarstwie. Pracuje w redakcji RadioGOL i Podkarpacie LIVE. Piszę i komentuje!