Styczeń i luty obfitowały w wiele sportowych emocji, w marcu wszystko zatrzymało się z powodu pandemii koronawirusa. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych pierwszego kwartału 2020 roku.

Styczeń:

Dawid Kubacki został triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni. Polak w każdym z konkursów stawał na podium, a wygrał ostatni w Bischofschofen. Drugie miejsce w całym turnieju zajął Marius Lindvik, a trzecie Karl Geiger.

Novak Djokovic wygrał wielkoszlemowy turniej Australian Open. Serb w pięciu setach pokonał Dominica Thiema i zdobył swój 17 tytuł wielkoszlemowy.
Wśród pań najlepsza okazała się Sofia Kenin, która w finale w trzech setach pokonała Gabierle Muguruzę.

Polskie siatkarki nie awansowały na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Podczas turnieju kwalifikacyjnego odpadły w półfinale z Turczynkami, mimo że miały piłki meczowe w tym spotkaniu. Ostatecznie awans wywalczyła właśnie Turcja, która w finale pokonała Niemcy 3:0.

Carlos Sainz po raz trzeci w karierze wygrał Rajd Dakar w kategorii samochodów. Trzecie miejsce w kategorii quadów zajął Rafał Sonik, a piąte w tej samej kategorii zajął Kamil Wiśniewski.

Real Madryt zdobył superpuchar Hiszpanii rozgrywany w nowej formule. Pierwszy raz w historii turniej ten odbywał się w Arabii Saudyjskiej i brały w nim udział cztery zespoły. Królewscy w finale pokonali Atletico po rzutach karnych. Podczas tamtego meczu Fede Valverde pod koniec dogrywki zatrzymał wślizgiem, wychodzącego sam na sam z bramkarzem – Alvaro Morate. Ten faul pozwolił Realowi utrzymać się w grze i ostatecznie zdobyć pierwszy tytuł w 2020 roku.

Hiszpanie zostali mistrzami Europy w piłce ręcznej mężczyzn, srebrny medal zdobyli Chorwaci, a brązowy Norwegowie. Polacy odpadli w fazie wstępnej. Przegrali ze Szwecją, Szwajcarią i Słowenią.

Luty:

Podczas Copernicus Cup rozgrywanego w Toruniu Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce. Szwed osiągnął wysokość 6.17m. Rekord Polski w biegu na 400 metrów poprawiła Justyna Święty-Ersetic, osiągnęła wynik 51,37.

Tyson Fury pokonał Deontaya Wildera przez techniczny nokaut w 7. rundzie starcia o tytuł WBC wagi ciężkiej. Było to drugie stracie tych bokserów. Pierwszy pojedynek zakończył się remisem.

Daria Pikulik zdobyła brązowy medal w kategorii Omnium na mistrzostwach świata w kolarstwie torowym w Berlinie.

Polacy odnieśli historyczne zwycięstwo z reprezentacją Hiszpanii w eliminacjach do mistrzostw Europy w koszykówce. Podopieczni Mike’a Tylora wygrali 80:69. Najwięcej punktów zdobył A.J Slaughter – 26.

Marzec:

Porażka Joanny Jędrzejczyk z Zhang Weili na gali UFC 248. Polka przegrała niejednogłośnią decyzją sędziów. Według wielu ekspertów to Jędrzejczyk powinna zdobyć pas mistrzowski UFC w kategorii słomkowej.

Kamil Stoch został zwycięzca Raw Air. Turniej nie odbył się na pełnym dystansie, ponieważ został przerwy z powodu pandemii koronawirusa. Nie odbyły się zawody w Trondheim i dwa konkursy w Vikersund.