Rozgrywki ligowe zmierzają ku końcowi. Część mistrzów już znamy, a pozostałe kluczowe rozstrzygnięcia zapadną w najbliższych kolejkach. Polscy piłkarze w mijający weekend zdobywali bramki, asystowali, a bramkarze popisywali się okazałymi interwencjami.

Rekord jest blisko!

Robert Lewandowski zanotował hat-tricka w meczu Bayernu Monachium z Borussią Moenchengladbach. Bawarczycy wygrali to spotkanie 6:0, i już mogą cieszyć się z kolejnego triumfu w niemieckiej lidze. Polski napastnik w obecnym sezonie Bundesligi ma już na koncie 39 bramek i brakuje mu już jednego trafienia do wyrównanie rekordu Gerda Muellera. Lewandowski zapisał na swoim koncie również asystę, po której do bramki rywali trafił Kingsley Coman.

Mariusz Stępiński strzelił dwa gole w meczu 37. kolejki Serie B pomiędzy  US Lecce i Reggina 1914. Bramki polskiego napastnika dały gospodarzom remis i pewność zajęcia miejsca premiowanego grą w barażach o awans do Serie A.

Fortuna Düsseldorf nadal walczy o awans do BundesligiDawid Kownacki wykorzystał rzut karny w meczu przeciwko Eintrachtem Brunszwik, ale spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Była to ósma bramka Polaka w tym sezonie. Przed zespołem z Kilonii jeszcze cztery mecze do rozegrania.

Piotr Zieliński zachwyca w Serie A. Polak wpisał się na listę strzelców oraz zanotował asystę. Jego Napoli wygrało ze Spinozą Calcio, aż 4:1! Azzurri zajmują obecnie 4. miejsce w ligowej tabeli i wciąż pozostają w walce o możliwość udziału w przyszłorocznej Lidze Mistrzów. Zespół prowadzony przez Gennaro Gattuso, w ostatnich sześciu meczach odniósł cztery zwycięstwa i dwa razy zremisował. Piotr Zieliński stara się o włoskie obywatelstwo. Według medialnych doniesień, jest już blisko uzyskania paszportu.

Dawid Kurminowski zdobył dwie bramki w lidze słowackiej. Wychowanek Lecha Poznań, w wygranym 5:3 meczu przez MSK Żylina z AS Trencin, wpisał się na listę strzelców w 49. i 61. minucie. Bramkę zdobył również inny Polak – Jakub Kiwior, który w 69. minucie pokonał bramkarza rywali.

W weekendowych spotkaniach, asysty na swoje konto zapisali również: Hubert Kotus, Adrian Małachowski, Bartosz MałachowskiMichał Nalepa i w debiucie Nicola Zalewski.

Juventus Turyn przegrał 0:3 z AC Milan i nie ma już szans na grę w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów. Cały mecz rozegrał Wojciech Szczęsny, który co prawda został pokonany trzykrotnie, ale w 58. Minucie obronił rzut karny. Czyste konto w ostatnich spotkaniach zachowali: Bartłomiej Drągowski Kamil Grabary.

Źródła: polacy_w_ligach_zagranicznych, futbol.pl

Autor: Mateusz Gajda