Dobiegła końca faza grupowa aktualnej edycji Pucharu Narodów Afryki. Dzisiaj zamknięto grupy E i F, co oznacza, że znamy już wszystkich uczestników fazy pucharowej turnieju.

W grupie E Wybrzeże Kości Słoniowej przypieczętowało swój prymat triumfem z Algierią. Mecz między tymi ekipami był ciekawy i inicjatywa przez sporą jego część była po stronie Algierczyków. „Słonie” nie straciły jednak kontroli od 22. minuty, kiedy Frank Kessie wyprowadził ich na prowadzenie. Kwadrans później podwyższył je natomiast Ibrahim Sanagre. Druga połowa również zaczęła się dla nich udanie. Nicholas Pepe strzelił bowiem trzecią bramkę, a chwilę później Riyad Mahrez zmarnował rzut karny. Sofiane Bendebka zdobył jeszcze gola honorowego dla Algierczyków, ale to nie uchroniło ich przed porażką 3-1.

Gwinea Równikowa wywalczyła sobie awans, pokonując Sierra Leone 1-0. Gwinejczycy mieli przewagę przez większość spotkania i nie dawali rywalom dojść do słowa, a gola dla nich strzelił Pablo Genet. Bohaterem meczu został ich golkiper – Jesus Owono. Bramkarze uratował zwycięstwo w końcówce, broniąc rzut karny wykonywany przez rywali.

W grupie E prawdziwy szok przeżyli zawodnicy z Tunezji. Przez niemal cały czas dominowali oni w swoim meczu z Gambią, nacierając praktycznie od samego początku. W ataku jednak nie potrafili wykorzystać swoich okazji. Dużą rolę odegrał w tym gambijski bramkarz – Baboucarr Guye. Zmarnowane sytuacje lubią się mścić i tak było również w tym przypadku. W doliczonym czasie obrońcy Tunezji zostawili w polu karnym sporo wolnego miejsca Abliemu Jallow, który przyjął spokojnie piłkę i pewnym strzałem umieścił ją w siatce, dając Gambii pierwszy w historii awans do 1/16 Pucharu Narodów Afryki.

Mali z łatwością poradziło sobie z Mauretanią, gwarantując sobie pierwsze miejsce w grupie F. Wynik zawodnicy Mohameda Magassouby otworzyli bardzo szybko, bo Massadio Haidara trafił już w drugiej minucie. Tuż po zmianie stron otrzymali oni rzut karny, który Ibrahima Kone wykorzystał, ustając wynik starcia na 2-0.

Grupę E wygrało Wybrzeże Kości Słoniowej, które łącznie podczas pierwszej fazy zebrało 7 punktów – o jeden więcej od drugiej Gwinei Równikowej. Trzecia Sierra Leone miała ich 2, a ostatnia Algiera z jednym punktem zdecydowanie zawiodła oczekiwania.

W grupie F Mali oraz Gambia zebrały po 7 punktów gwarantując sobie awans. Do fazy pucharowej weszła również reprezentacja Tunezji, jako jedna z czterech najlepszych ekip z trzecich miejsc, mając dorobek 3 punktów. Mauretanii nie udało się zdobyć nawet jednego „oczka”.

Puchar Narodów Afryki powróci do nas w niedziele, gdy rozpoczniemy fazę pucharową turnieju. Na początek, o 17:00, Burkina Faso zmierzy się z Gabonem, a następnie od 20:00 Nigeria walczyć będzie z Tunezją.