Angielki jako pierwsze zameldowały się w półfinałach EURO 2022. Gospodynie turnieju po dogrywce pokonały w pierwszym ćwierćfinale Hiszpanki 2:1.

Hiszpanki przeważały przez większość meczu, jednak wynik otworzyły dopiero po wprowadzeniu z ławki rezerwowych na prawe skrzydło Athenei del Castillo – w 54. minucie Rachel Daly i podała do Esther González, która pomimo problemów z przyjęciem piłki pokonała Mary Earps. Angielki wyrównały dopiero pod koniec drugiej połowy spotkania – w 82. minucie dośrodkowywaną z rzutu rożnego piłkę zgrała głową Alessia Russo, a do bramki skierowała ją Ella Toone. Sędziowie na VAR analizowali, czy przy asyście Russo nie faulowała Irene Paredes, ale ostatecznie gol został uznany i to doprowadziło do dogrywki.

W niej decydujące trafienie zadała w 96. minucie Georgia Stanway – choć wydawało się, że będzie podawać na prawe skrzydło do Lauren Hemp, ale oddała strzał zza 16. metra i zaskoczyła Sandrę Paños, zdobywając gola, jak się okazało, na wagę awansu do półfinału.

W czwartkowym ćwierćfinale zagrają Niemki i Austriaczki. Mecz ten będziemy relacjonować na kanale Radia GOL na Youtube.

Autor: Wojciech Nowakowski