Ojczyzna wyścigów konnych ma już za sobą rywalizację derbową, ale na Służewcu ta klasyczna gonitwa odbywa się miesiąc później. W najbliższy weekend rozegrane zostaną ostatnie sprawdziany przed walką o Błękitną Wstęgę.

Najważniejszą gonitwą nadchodzącego weekendu będzie Nagroda Iwna (Przychówku), rozgrywana na dystansie zaledwie o 200 m krótszym od derbowego. Do tej gonitwy zgłoszonych zostało tylko pięć trzylatków – wśród nich Jolly Jumper, który wygrał Nagrodę Rulera, oraz Matt Machine, który uległ na dystansie mili Jolly Jumperowi o łeb. Do faworytów zalicza się też Kaneshya – trzeci w Nagrodzie Strzegomia w dniu otwarcia służewieckiego sezonu. Stawkę uzupełniają El Corazone oraz Thiry Time.

Bardziej liczną obsadę ma Nagroda Soliny (Specjalna) – odpowiednik Iwna dla klaczy, który jest też sprawdzianem przed Oaks. Służewieckie Oaks, zwane też Nagrodą Liry, odbywa się jednak później, w ostatnią niedzielę lipca, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby klacze powalczyły w obu tych gonitwach. Spośród uczestniczek sobotniej Nagrody Soliny zgłoszone do walki o Błękitną Wstęgę są zwyciężczyni Nagrody Wiosennej Jenny of Success, a także Westminster Cat, Dominanta, Lady Iwona i Iva Grey. W maszynie startowej pojawią się także Cannacore, Kena i Lady Jaguar.

Mniej uwagi przyciągać będzie gonitwa koni 3-letnich i starszych na 1400 m o Nagrodę Haracza. Rocznik derbowy reprezentować będzie jedynie Dakini, niezgłoszona do Derby, natomiast wśród rywali będzie miała m.in. drugiego w Handikapie Otwarcia Zanzily Passion czy innych uznanych sprinterów – lubującego się w dystansach poniżej mili Blizbora, Power Barbariana, który przegrał z Blizborem w Nagrodzie Jaroszówki miesiąc temu, a przede wszystkim dawnych zwycięzców Nagrody Rulera – Emiliano Zapatę i Timemastera.

Derbowy dystans 2400 m zgromadzi natomiast w tę sobotę konie 4-letnie i starsze. Obsada Nagrody Widzowa jest wręcz gwiazdorska, jeśli spojrzy się na ostatnie dwa roczniki. Grono pięciolatków reprezentują Night Tornado – jeden z głównych bohaterów gonitw na Służewcu w ostatnich latach, zwycięzca m.in. Wielkiej Warszawskiej czy St. Leger. – Petit (pokonał o szyję Night Tornado w walce o czwarte miejsce w Derby 2020), a także Neverland (zwycięzca tegorocznego Handikapu Otwarcia). Z kolei z rocznika 2018 zobaczymy derbistę Guitar Mana, trzeciego w Derby Anatora (zwyciężył w Strzegomia i Iwna), piątego Gryphona, a ponadto Bat Eatera i Tres Amour.

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: materiały prasowe Toru Służewiec

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.