W dniach 14-16 lutego w Arena Toruń odbywały się połączone Mistrzostwa Polski U18 i U20. Wielu młodych, obiecujących lekkoatletek i lekkoatletów miało szansę, aby uzyskiwać życiówki oraz zdobywać medale. Mogliśmy ujrzeć wiele świetnych rezultatów na arenie lokalnej, czy międzynarodowej.

Jedną z głównych gwiazd mistrzostw była fenomenalnie spisująca się w tym sezonie Pia Skrzyszowska. Zawodniczka jest lepiej kojarzona kibicom królowej sportu jako płotkarka, ale podczas MP wystartowała w biegu na 60 metrów, który wygrała. Metę mijała w czasie 7.32 sekundy, który jest jej nowym rekordem życiowym oraz drugim rezultatem na kartach historii polskiej lekkoatletyki juniorów, wspólnie z Magdaleną Stefanowicz.  Srebrny medal zdobyła Dominika Małkowska (CWZS Zawisza Bydgoszcz) z czasem 7.55, a brąz Alicja Struzik (LKS Stal Mielec) finiszując z czasem 7.59. Trzymamy mocno kciuki za dalszy rozwój Pii oraz mamy nadzieję, że dołączy do grona elity polskich płotków: Klaudii Siciarz oraz Karoliny Kołeczek.

Kornelia Lesiewicz jest niewątpliwie jednym z odkryć tego weekendu. Szesnastoletnia zawodniczka AZS-AWF Gorzów w biegu finałowym poprawiła rekord Polski U18 i U20 w biegu na 300 metrów. Wynik 38.00 jest, także najlepszym rezultatem w Europie w kategorii junior młodszy oraz junior. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Lis (KS AZS UWM Olsztyn) o ponad 2 sekundy słabszym czasem od zwyciężczyni, a trzecie Justyna Kuźmińska(MKS-SMS Victoria Racibórz). Poprzedni rekord U20 należał na Natalii Kaczmarek 38.35. Jeżeli Kornelia będzie rozwijać się w takim tempie, niewykluczone, że w przyszłości może być jednym z „Aniołków”. Możemy tak uważać, gdyż pod koniec 2014 roku najlepszy rezultat na tym dystansie, należący do Justyny Świętej-Ersetic, wynosił 38.02.

Wojciech Marok (UKS Orkan Środa Wlkp) jest młodym osiemnastoletnim kulomiotom. Podczas MP w Toruniu zwyciężył w swojej konkurencji. Wynik 19.40 metra jest jego nowym rekordem życiowym w hali oraz trzecim rezultatem na świecie wśród juniorów. Niewątpliwie jest nadzieją na kontynuowanie pięknej tradycji w polskiej kuli, gdyż Wojtek ma zadatki na wybitnego sportowca. Drugim wynik uzyskał Piotr Goździewicz(UKS 12 Kalisz) 18.72 m, a brąz przypadł Jakubowi Borkowskiemu (PKS Gwardia Szczytno) 18.16 metra.

Bieg na 600 metrów w kategorii U18 przyniósł również znakomity wynik. Kacper Lewalski(MKS Truso Elbląg) ukończył bieg z czasem 1.20.06 minuty. Jest to kolejny rekord Polski podczas MP w Toruniu. Szesnastoletni zawodnik dzięki temu biegowi jest liderem tabel światowych w biegu na 600 metrów juniorów młodszych. W przyszłości może być ogromnym wzmocnieniem sztafety męskiej 4 × 400 metrów lub następcą Adama Kszczota, lub Marcina Lewandowskiego. Wszystko to zależy czy będzie chciał przedłużyć, czy skrócić dystans. Srebro udało się zdobyć Filipowi Rakowi (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole), a brązowy krążek Szymonowi Cydejko (MKS Pogoń Siedlce).

Nawiązując do biegów o dystansie dwóch okrążeń stadionowych, mistrzem Polski juniorów w biegu na 800 metrów został Jakub Augustyniak. Zawodnik GKS-u Olimpia Grudziądz finiszował z czasem (1.50.68), który został jego nowym rekordem życiowym. Rok temu na tym samym dystansie również był górą nad rywalami, ale z czasem o blisko 3 sekundy gorszym. Jest to ogromny postęp Kuby na przestrzeni roku, więc możemy sądzić, że w przyszłości będzie liderem polskich średniodystansowców. Tuż za nim finiszował Filip Ostrowski (KKL Rodło Kwidzyn) 1:52.33 oraz Maciej Wyderka (MKS-MOSM Bytom) 1:52.46.

Oliwier Wdowik (CWKS Resovia Rzeszów), wygrywając bieg na 200 metrów, zdeklasował rywali. Finiszował z czasem 21.18 sekundy. Jest to drugi wynik w historii rywalizacji na tym dystansie juniorów, ale również najlepszy rezultat w Europie w kategorii U20. Szybciej pobiegał od niego tylko Dominik Smosarski przed trzema laty. Miejmy nadzieję, iż Oliwier będzie jednym z tych sprinterów, dzięki którym polski sprint wstanie z kolan i będzie się liczył na arenie międzynarodowej. Srebro przypadło Jakubowi Pająk (MKS Czechowice-Dziedzice) 21.79, a brąz Łukaszowi Żok (WMLKS Nadodrze Powodowo) 21.92 sekundy.

Wyniki wszystkich konkurencji można zobaczyć na stronie Polskiego Związku Lekkoatletyki – WYNIKI