Hanna Oeberg
Hanna Oeberg / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Steffen Prößdorf

27-letnia Szwedka Hanna Oeberg wygrała kończący Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2023 bieg ze startu wspólnego kobiet na 12,5 kilometra. Polki nie startowały.

Niedzielne biegi masowe były ostatnią konkurencją 53. Mistrzostw Świata w Biathlonie. W rywalizacji panów zwyciężył Szwed Sebastian Samuelsson. Wśród pań, które walczyły na dystansie 12,5 kilometra, najlepsza okazała się jego rodaczka, Hanna Oeberg. 27-letnia zawodniczka spudłowała dziś dwa razy. To jej czwarty medal, a drugi złoty, zdobyty podczas kończącego się dziś czempionatu w Oberhofie.

Na drugiej pozycji uplasowała się Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold (+4.8). Urodzona w Bærum biathlonistka zanotowała dziś tylko jedną pomyłkę na strzelnicy. Skandynawka po raz drugi stanęła na podium Mistrzostw Świata w Biathlonie 2023. Wcześniej wywalczyła brąz w sztafecie mieszanej, w której obok 26-latki pobiegli Marte Olsbu Røiseland, Sturla Holm Lægreid i Johannes Thingnes Boe.

Trzecie miejsce zajęła dziś jej rówieśniczka, Francuzka Julia Simon (+20.8). Liderka Pucharu Świata pudłowała na strzelnicy trzykrotnie, przez co zafundowała sobie 450 metrów dodatkowego biegu. Zmęczenie dało jej się we znaki w końcówce biegu. Mimo to obroniła trzecią lokatę i sięgnęła po trzeci, a drugi zdobyty w rywalizacji indywidualnej, medal niemieckiej imprezy.

Tuż za podium uplasowała się jej rodaczka Anaïs Chevalier-Bouchet (+34.7). Kolejne pozycje zajęły Czeszka Markéta Davidová (+51.4), Norweżka Karoline Offigstad Knotten (+57.7), Kanadyjka Emma Lunder (+57.8), Szwedka Linn Persson (+1:00.6), broniąca tytułu sprzed dwóch lat Austriaczka Lisa Theresa Hauser (+1:01.9), zaś czołową „10” uzupełniła Włoszka Samuela Comola (+1:02.4).

Skrócone wyniki biegu ze startu wspólnego kobiet na 12,5 kilometra:

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Hanna Oeberg Szwecja 36:48.0 (2)
2. Ingrid Landmark Tandrevold Norwegia 36:52.8 +4.8 (1)
3. Julia Simon Francja 37:08.8 +20.8 (3)
4. Anaïs Chevalier-Bouchet Francja 37:22.7 +34.7 (1)
5. Markéta Davidová Czechy 37:39.4 +51.4 (2)
6. Karoline Offigstad Knotten Norwegia 37:45.7 +57.7 (1)
7. Emma Lunder Kanada 37:45.8 +57.8 (2)
8. Linn Persson Szwecja 37:48.6 +1:00.6 (2)
9. Lisa Theresa Hauser Austria 37:49.9 +1:01.9 (2)
10. Samuela Comola Włochy 37:50.4 +1:02.4 (0)

Najwięcej medali czempionatu w Oberhofie – aż 7 – zgarnął Johannes Thingnes Boe. 29-letni Norweg wyjedzie z niemieckiej miejscowości bogatszy o 5 złotych, 1 srebrny i 1 brązowy krążek. Wśród pań najwięcej powodów do radości będą miały dzisiejsza zwyciężczyni, Hanna Oeberg, oraz Włoszka Lisa Vittozzi. Obie zawodniczki zdobyły po cztery medale 53. Mistrzostw Świata w Biathlonie.