Norweg Johannes Thignes Boe wygrał sprint mężczyzn na 10 kilometrów w Kontiolahti w Pucharze Świata. Natomiast Polaków nie zobaczymy na jutrzejszym biegu pościgowym.

3 grudnia najpierw na trasę wybiegli panowie, którzy rywalizowali w sprincie. Najlepiej w zmaganiach poradził sobie Norweg Johannes Thignes Boe. Trzykrotny zdobywca Pucharu Świata mając jedną rundę karną, wyprzedził o 10.5 sekund swego kolege z reprezentacji Sturlę Holm Lægreida. Brązowy medal zdobył Niemiec Roman Rees, który przegrał ze zwycięzcą o 28.8 sekund. Lægreid i Rees są jednymi z niewielu biathlonistów, którzy bezbłędnie poradzili sobie na strzelnicy.

Ogólnie bardzo mocno wystąpili Norwegowie w dzisiejszym sprincie: aż 5 sportowców zajęło miejsca w czołowej „10”: Filip Fjeld Andersen na szóstym (+49.7), Johannes Dale na siódmym (+55.3), Vetle Sjaastad Christiansen na dziesiątym (+1:05.01). Szwedzi Sebastian Samuelsson (+36.2) i Jesper Nelin (+1:02.1) zajęli czwarte i ósme miejsca odpowiednio. Na piątej pozycji rywalizacje skończył Francuz Emilien Jacquelin (+39.5). Niespodzianka sezonu Niemiec David Zobel zajął dziewiąte miejsce (+1:05.0).

Oprócz tego, w biegu sprintowym stanęli również trzej Polaków. Marcin Zawół był najlepszym z polskiej reprezentacji, natomiast jego bieg był zbyt słaby, żeby awansować do jutrzejszego biegu pościgowego – 82. miejsce (+3.12.2) i jedno pudło karne. Na 83. pozycji z czterema pudłami skończył Jan Guńka (+3.13.8). Na 90. miejscu z trzema pudłami skończył rywalizacje Grzegorz Guzik (+3.41.4). To oznacza, że męska reprezentacja będzie się przygotowywać do następnego etapu Pucharu Świata, który się odbędzie w austriackim Hochfilzenie, gdzie muszą poprawiać sytuację w tabeli reprezentacyjnej.