Świat wokół nas podlega nieustannym zmianom. Niesie to ze sobą wiele szans i możliwości, ale także konieczność dostosowania się do nowych warunków. Dotyczy to także różnego rodzaju wytwórczości, która musi sprostać rosnącej konkurencji, dla której bariera przestrzeni staje się coraz mniej kłopotliwa. Inwestycja w park maszynowy to w wielu przypadkach nie tyle krok naprzód, co odrabianie zaległości

Koniec wyboru pomiędzy kosztem, szybkością i jakością

Jednym z istotnych celów, którego osiągnięcie pomoże sprostać współczesnym wyzwaniom, jest podniesienie efektywności produkcji. To nie jest jednak takie proste, zwłaszcza, jeśli dotyczy ona wielu różnorodnych elementów, wykonywanych w ramach ograniczonych ilościowo zamówień. Rozwiązanie tego problemu istnieje jednak od kilkudziesięciu lat, choć w naszym kraju rozpowszechniło się nieco później. Maszyny CNC pozwalają na radykalne podniesienie wydajności wytwarzania najróżniejszych elementów. Jest to efektem większej sprawności zarówno samych procesów obróbczych, jak i wszystkich czynności im towarzyszących. Brak konieczności żmudnego ustawiania narzędzi i parametrów, automatyczne sterowanie i samoczynna kontrola pracy powodują, że maszyna z komputerowym sterowaniem numerycznym z równą łatwością przystępuje do wykonania kolejnego z wielu identycznych detali, jak i następnego całkowicie unikalnego. Uzyskana w ten sposób elastyczność produkcji otwiera zupełnie nowe możliwości przed każdym zakładem, który jest dzięki temu w stanie z łatwością realizować bardzo zróżnicowane zamówienia zachowując konkurencyjne ceny. Na tym jednak zalety współczesnego parku maszynowego się nie kończą.

Każdy wykonany element może być idealny

Póki do dyspozycji był tylko archaiczny park maszynowy pozbawiony nowoczesnych systemów sterowania, zapewnienie wysokiej jakości i idealnej powtarzalności wielu rodzajów wyrobów możliwe było zasadniczo jedynie wówczas, gdy ogromna skala wytwarzania stanowiła ekonomiczne uzasadnienie dla przygotowania specjalnego oprzyrządowania produkcyjnego. W innym wypadku oznaczało to bardzo wysokie koszty. Dziś jednak taką samą zdolność możemy mieć w produkcji małoseryjnej, czy wręcz pojedynczych sztuk konkretnego detalu. Maszyny CNC czuwają bowiem nad jakością wyrobów skuteczniej, niż jakikolwiek pracownik, nawet bardzo doświadczony i spostrzegawczy. W rezultacie, nawet mały zakład może stać się wytwórcą nowych rozwiązań i kontrahentem zdolnym bez trudu podołać najróżniejszym wyzwaniom.

Jeżeli jednak o małych zakładach mówimy, to szczególnie dla nich dużym kłopotem może być pokonanie bariery finansowej, jaka dzieli je od wyposażenia się w nowoczesny park maszynowy. Tutaj jednak z pomocą przychodzą takie firmy jak Automaten Technik Polska, oprócz nowych oferujące także używane tokarki i maszyny, sprawdzone pod kątem stanu technicznego. Dzięki temu można niższym kosztem pozyskać urządzenia, które z powodzeniem mogą służyć jeszcze bardzo długo.

 

FOT.Materiały Partnera
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.