Pora podsumować zakończone w niedzielę XXII Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Katar 2022. Tradycją na koniec takiej imprezy jest wybieranie swojej drużyny turnieju, czyli zawodników, którzy spisywali się najlepiej. Oto moja jedenastka. 

Bramkarz

Dominik Livaković (Chorwacja) – bramkarz brązowych medalistów. Dwa czyste konta i 29 obronionych strzałów – najwięcej ze wszystkich. Dodatkowo cztery obronione rzuty karne w dwóch seriach jedenastek. Pewny przy dośrodkowaniach i przy grze nogami. Bez niego Chorwacja mogłaby nie mieć medalu. 

Obrońcy

Achraf Hakimi (Maroko) – mimo defensywnego stylu kadry Regraguiego potrafił zadbać również o akcenty ofensywne – zanotował asystę przy bramce En-Nesyriego z Kanadą. Przede wszystkim członek najlepszej obrony na mundialu z wisienką na torcie w postacie rzutu karnego strzelonego panenką, który dał Maroku awans do ćwierćfinału. 

Romain Saiss (Maroko) – kapitan najszczelniejszej defensywy – cztery czyste konta na siedem spotkań. Najbardziej doświadczony sterował kolegami, podpora i pewność defensywy Lwów Atlasu. Kontuzja w ćwierćfinale sprawiła, że w półfinale zagrał 20. minut, a w meczu o 3. miejsce wcale. W tych spotkaniach Maroko straciło cztery z pięciu bramek w tym turnieju. Był niezbędną częścią. 

Josko Gvardiol (Chorwacja) – 20-letni szef defensywy Chorwacji, najlepszej po Maroku. Wygrywał pojedynki z każdym oprócz Leo Messiego, a zatrzymał Richarlisona. Nowoczesny stoper nie bojący się kontaktu z przeciwnikiem, dobrze wyprowadzający piłkę. Jego nazwisko będzie najgorętszym w najbliższym okienku transferowym. 

Theo Hernandez (Francja) – nie miał być podstawowym lewym obrońcom wicemistrzów świata na tym turnieju. Wszedł w pierwszym spotkaniu za kontuzjowanego brata i został do końca. Doceniam akcenty ofensywne – przede wszystkim gol otwierający wynik w półfinale przeciwko Maroku i asysta w meczu z Danią. Dobrze uzupełniał Mbappe na lewej stronie. 

Pomocnicy

Rodrigo De Paul (Argentyna) – rósł wraz z czasem trwania turnieju. Wykonywał brudną robotę za Leo Messiego wspomagając prawego obrońcę. Dyrygował środkiem pola Mistrzów Świata. Bezbłędny występ w finale, wraz z Enzo Fernandezem zdominowali środek pola. 

Enzo Fernandez (Argentyna) – musiał przebijać się do pierwszego składu, ponieważ pierwsze dwa spotkania rozpoczął na ławce. Jego wejście w meczu z Meksykiem odwróciło losy meczu i turnieju dla Argentyńczyków. We wspomnianym meczu zdobył piękną bramkę. Oceny nie psuje zmarnowany rzut karny w ćwierćfinale z Holandią. Wybrany najlepszym młodym piłkarzem turnieju. 

Antoine Griezmann (Francja) – na tym mundialu widzieliśmy Griezmanna w najlepszej formie od… ostatnich Mistrzostw Świata. Didier Deschamps wie, że czuje się on najlepiej na pozycji numer „dziesięć”. Griezmann dyrygował ofensywą Le Bleus, którzy zdobyli 16 bramek – najwięcej spośród wszystkich drużyn. Sam zanotował trzy asysty.

Napastnicy

Leo Messi (Argentyna) – w Katarze zobaczyliśmy najlepszego Messiego w historii występów w reprezentacji. 35-latek poprowadził Albicelestes do upragnionego Pucharu Świata i dorównał boskiemu Diego. Statystyki, czyli siedem bramek i trzy asysty nie oddają geniuszu, który zaprezentował Argentyńczyk. Oczywiście wybrany MVP turnieju. 

Julian Alvarez (Argentyna) – podobnie jak Enzo Fernandez rozpoczął turniej na ławce rezerwowych. Gdy wskoczył do pierwszego składu to nie oddał miejsca do końca. Typowa dziewiątka świetnie czująca się w polu karnym, czego owocem były cztery bramki. Najbardziej błyszczał w starciu z Chorwacją, gdzie zaliczył dublet i wywalczył rzut karny. 

Kylian Mbappe (Francja) – król strzelców tych Mistrzostw Świata – osiem bramek, w tym hat-trick w wielkim finale. Pewnie oddałby to za końcowy triumf. Wytrzymywał presję w najważniejszych momentach, był zdecydowanie najjaśniejszą postacią „Trójkolorowych”, udowodnił swoją klasę na najwyższym poziomie.  

 

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa i pasjonat sportu. Zakochany w hiszpańskim futbolu od rywalizacji Messi vs Ronaldo w La Liga. Tworząc artykuły popijam yerba mate.