Salpausselkä
Salpausselkä / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Vestman

17-letnia Thea Minyan Bjørseth została złotą medalistką mistrzostw świata juniorów, które odbywają się na obiekcie HS 100 w fińskim Lahti. Drugie miejsce zajęła Francuzka Joséphine Pagnier, a trzecie Słowenka Jerneja Brecl. Najlepsza z Polek – Anna Twardosz uplasowała się na ósmej pozycji.

W czwartkowym konkursie indywidualnym na obiekcie Salpausselkä (HS 100) w fińskim Lahti, który rozpoczął się o godzinie 8:50, udział wzięło 47 zawodniczek. Na starcie stanęły także cztery reprezentantki Polski.

Jako pierwsza z Biało-Czerwonych na belce pojawiła się Nicole Konderla. 19-latka uzyskała 74.5 metra i po pierwszej serii została sklasyfikowana na 23. miejscu.

Z numerem „30” zaprezentowała się najmłodsza z Polek – Wiktoria Przybyła. 16-letnia zawodniczka poszybowała na odległość 73 metrów i zajęła pechową, 31. lokatę.

Trzecią z Polek na starcie była Anna Twardosz. Reprezentantka klubu AZS AWF Katowice oddała skok na odległość 84 metrów i po pierwszej serii zajmowała fantastyczne, piąte miejsce.

Listę naszych zawodniczek zamknęła 19-letnia Kamila Karpiel. Przedstawicielka AZS Zakopane po pierwszej części zmagań zajmowała 13. lokatę. Miejsce w górnej połowie stawki zapewnił jej lot na odległość 81.5 metra.

Zwyciężczynią pierwszej serii okazała się Norweżka Thea Minyan Bjørseth. 17-latka uzyskała odległość 98 metrów, czym całkowicie uciekła reszcie stawki. Druga w klasyfikacji Austriaczka Lisa Eder wylądowała o siedem i pół metra bliżej, przez co traciła do Norweżki niespełna 18 punktów. Podium po pierwszej serii uzupełniła Francuzka Joséphine Pagnier (90m).

W czwartkowych zmaganiach sklasyfikowanych zostało 46 zawodniczek. Jedyną skoczkinią, której nie uwzględniono w wynikach była Rosjanka Irma Machinia. 18-latka została zdyskwalifikowana.

31. Wiktoria Przybyła Polska 73.0m 71,9 pkt

W drugiej rundzie, spośród Polek, tylko Nicole Konderla utrzymała swoją lokatę. Zawodniczka klubu WSS Wisła skoczyła trzy metry dalej – w porównaniu do pierwszej serii – i została sklasyfikowana na 23. miejscu.

Kamila Karpiel w drugiej kolejce uzyskała odległość 78 metrów, co zepchnęło ją o cztery lokaty w dół. 19-latka zajęła ostatecznie 17. pozycję.

O trzy „oczka” spadła natomiast najlepsza z naszych reprezentantek, Anna Twardosz. Zawodniczka AZS AWF Katowice wylądowała na 85 metrze i ostatecznym rozrachunku zajęła ósme miejsce.

W pierwszej trójce także doszło do kilku zmian. O ile Thea Minyan Bjørseth udowodniła swoją całkowitą dominację, oddając najdłuższy skok serii finałowej – 92 metry, o tyle za jej plecami mieliśmy kilka roszad. Na drugie miejsce awansowała Francuzka Joséphine Pagnier (91m), a na trzecie Słowenka Jerneja Brecl (91.5m). Na czwartą lokatę spadła druga po pierwszej serii Austriaczka Lisa Eder (88m).