Kolarstwo
Źródło: commons.wikimedia.org | fot. Tom Blackwell

W sobotę podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie w belgijskim Leuven Katarzyna Niewiadoma zdobyła brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego elity. Trasa wynosiła 157,7 km.

Polka dokonała rzeczy niezwykłej, ponieważ to pierwszy w historii polskiego kolarstwa medal mistrzostw świata w konkurencji elity kobiet. Złoto zdobyła Włoszka Elisa Balsamo, a srebro Holenderka Marianne Vos.

26-latka ma na koncie 18 zwycięstw w karierze. Brała udział m.in. w wyścigach: Dookoła Wielkiej Brytanii (OVO Energy Women’s Tour), Trofeo Alfredo Binda i Amstel Gold. Najbliżej podium była w 2017 roku w Bergen (piąte miejsce), natomiast kilka razy plasowała się w pierwszej dziesiątce, jednak zawsze czegoś brakowało, by sięgnąć po medal.

Jestem bardzo szczęśliwa. To mój pierwszy medal mistrzostw świata. Niesamowicie cieszę się, że wskoczyłam na podium. Wyścig był bardzo trudny, kilka razy szukałam swojej okazji. Marzyłam i dalej będę marzyć o tęczowej koszulce, ale wywalczenie medalu jest czymś równie wspaniałym. Miałam niesamowite wsparcie ze strony fanów podczas wyścigu. To dodawało mi siły, Również jestem bardzo dumna z moich koleżanek, bo dzisiaj bardzo mi pomagały, za co jestem niezmiernie wdzięczna

– przyznała zawodniczka.

Wczoraj Niewiadoma jechała bardzo aktywnie, szczególnie pod koniec wyścigu. Atakowała głównie na podjazdach, chciała się odłączyć i nie dopuścić do finiszu z większej grupy. Zdawała sobie sprawę, że szybkość nie jest jej atutem. Tuż za nią kilkukrotnie pojawiały się reprezentantki Włoch i Holandii, jednak Polka nie rezygnowała z walki o medal. Ostatecznie udało się dopiąć swego i zajęła trzecie miejsce.

Wiedziałam, że w jednym zakręcie będzie nerwowo. Postawiłam wszystko na jedną kartę. Mocno zaryzykowałam, na tyle, żeby się nie wywrócić i zmieścić w tym zakręcie. W moim ciele buzowało mnóstwo adrenaliny, bardzo chciałam stworzyć choć małą przewagę i dlatego zaryzykowałam. Przez to dwa razy o mało się nie rozbiłam. Mogę tylko podziękować Bogu, że zdołałam utrzymać się na rowerze i mogłam dalej atakować

– zakończyła Niewiadoma.

Wyniki wyścigu elity kobiet

Zawodniczka Reprezentacja Czas
Elisa Balsamo Włochy 3.52.27
Marianne Vos Holandia +0.00
Katarzyna Niewiadoma Polska +0.02
Kata Blanka Vas Węgry +0.02
Arlenis Sierra Kuba +0.02
Alison Jackson Kanada +0.02
Demi Vollerinh Holandia +0.02
Cecilie Uttrup Ludwig Dania +0.02
Lisa Brennauer Niemcy +0.02
Coryn Rivera USA +0.02
––– –––   –––  
Karolina Kumięga Polska +7.31
Marta Lach Polska +8.50
Marta Jaskulska Polska +9.13
Aurela Nerlo Polska +9.13
Karolina Karasiewicz Polska +13.21
UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.