Słoweniec, Anze Lanisek wygrał kwalifikacje do konkursu mistrzostw świata na skoczni normalnej w Planicy. Do zawodów w komplecie awansowali reprezentanci Polski, najlepszy był Dawid Kubacki.

Reprezentant gospodarzy uzyskał 98 metrów i wyprzedził o ponad cztery punkty Austriaka, Stefana Krafta (97,5 m). Na trzecim miejscu zameldował się kolejny Słoweniec, Timi Zajc. Uzyskał on 99 metrów ruszając jedną belkę wyżej niż pierwsza dwójka. Za czołową trójką znaleźli się Niemiec, Karl Geiger (98 m) i Ryoyu Kobayashi. Japończyk oddał najdłuższy skok na odległość 101 metrów.

Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki zajął 8. miejsce, skacząc 95 metrów. Polak jeszcze rano nie wiedział, czy będzie w stanie wystąpić w kwalifikacjach, ale spisał się bardzo dobrze, jak na pierwsze skoki na tym obiekcie. Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła. Obrońca tytuł uzyskał 95,5 metra. Żyła i Kubacki skakali z tego samego rozbiegu co zwycięzca. Dwie belki wyżej ruszał Kamil Stoch, któremu zabrakło pięćdziesiąt centymetrów do stu metrów. Stoch zajął ostatecznie 12. miejsce. Trzy lokaty niżej znalazł się Paweł Wąsek (95,5 m), a 23. pozycję wywalczył Aleksander Zniszczoł (95 m). Polacy jako jedyni mogli wystawić pięciu skoczków, ponieważ tytułu mistrza świata broni Piotr Żyła.

Konkurs o mistrzostwo świata na skoczni normalnej rozpocznie się w sobotę o 17:00, godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna. Relacja z zawodów w Radio GOL.