Piłka do piłki ręcznej
Piłka do piłki ręcznej / źródło: pixabay.com / fot. jeanlouisservais

Za nami kolejny dzień na Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2021. W poniedziałek pogromów nie było, ale nie zabrakło za to pasjonujących pojedynków. Co jeszcze wydarzyło się w Mikołajki?

Grupa E

O godzinie 18:00 ruszył pojedynek o awans do fazy zasadniczej z trzeciego miejsca w grupie E. W starciu tym Czeszki pokonały Słowaczki 24:23. Spotkanie to miało jednak bardzo ciekawy przebieg, obfitujący w wiele zwrotów akcji. Do przerwy to Czeszki prowadziły 15:14, ale Słowaczki z Barborą Lancz na czele, autorką pięciu bramek, ani myślały składać broni. Ostatecznie to one zagrają w Pucharze Prezydenta.

W drugim meczu zmierzyły się ze sobą reprezentacje, które awans do fazy zasadniczej miały już pewny. Stawką meczu Niemek z Węgierkami było pierwsze miejsce w grupie E i szansa na dodatkowe punkty w kolejnej rundzie. Nasze zachodnie sąsiadki wygrały 25:24 (14:9), a pięć bramek dla podopiecznych Henka Groenera rzuciły Meike Schmelzer i Julia Maidhof, natomiast dla Węgierek Viktória Lukács.

Grupa F

W grupie F mieliśmy podobny przypadek, co w grupie E – dwa zespoły pewne awansu i dwa walczące o miejsce nim premiowane. O 18:00 wystartował pojedynek tych niżej notowanych. Kongijki dość nieoczekiwanie pokonały Tunezyjki 33:24 i zapewniły sobie trzecią lokatę. Duży wpływ na taki rezultat miała Diane Nguekwian Yimga – autorka 11 bramek.

W meczu „pewniaczek” Dunki bez większych problemów rozprawiły się z Koreankami 35:23. Europejki już do przerwy prowadziły 19:14, a w drugiej odsłonie potwierdziły swoją dominację nad rywalkami. Dały sobie rzucić zaledwie dziewięć bramek, samemu odpowiadając szesnastoma. Wśród Koreanek najskuteczniejsza była Ryu Eun-hee – dziewięć trafień, a wśród Dunek Rikke Iversen – sześć.

Grupa G

W pierwszym spotkaniu grupy B niespodzianki nie było – Brazylijki ograły Paragwajki 33:19 (20:7), czym przypieczętowały swój awans z pierwszego miejsca do fazy zasadniczej turnieju. Rywalki tylko w drugiej połowie były w stanie dorównać wyżej notowanym szczypiornistkom, przegrywając ją zaledwie jedną bramką – 13:12. Najskuteczniejszą zawodniczką z dziewięcioma trafieniami została Jéssica Quintino.

O wiele ciekawiej było w drugim pojedynku, gdzie Japonki pokonały Chorwatki 28:26 (14:14) i sprawiły tym samym sporą niespodziankę. Szczypiornistki z Bałkanów w drugiej połowie odskoczyły rywalkom na trzy bramki (22:19, 23:20), a mimo to nie potrafiły ich pokonać. Azjatki do zwycięstwa poprowadziła przede wszystkim Kaho Nakayama, która zanotowała dziewięć trafień.

Grupa H

Przedostatnie spotkanie grupy H przebiegło zgodnie z planem. Argentynki gładko pokonały outsiderki z Chin 36:24 i uplasowały się na drugim miejscu. Kluczowa dla wyniku tego pojedynku była premierowa odsłona, którą podopieczne Eduardo Gallardo wygrały 17:9. W drugiej dorzuciły 19 trafień, pieczętując awans do kolejnej rundy. Osiem bramek dla zwyciężczyń zdobyła Elke Karsten.

O godzinie 20:30 mająca już promocję do fazy zasadniczej w kieszeni Hiszpania ograła Austrię 31:19 (14:6). W tym przypadku także decydujące okazało się pierwsze 30 minut meczu. Szczypiornistki z Półwyspu Iberyjskiego, które były faworytkami, wygrały 14:6 i w drugiej połowie mogły być spokojne o pierwsze miejsce w grupie. Dziewięć trafień zanotowała Carmen Martín.

Przed nami siódmy dzień mistrzostw!

Kolejne osiem spotkań Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2021 już dziś. Najważniejszy dla polskich kibiców pojedynek rozpocznie się o godzinie 18:00. Wtedy to na parkiecie w Llírii pojawią się „Biało-Czerwone”, które powinny gładko rozprawić się z Kamerunkami i zapewnić sobie awans do fazy zasadniczej. Relacja na żywo w Kanale 2. Radia GOL. Mecz skomentuje Marceli Korytek. Zapraszamy!