Polskie siatkarki awansowały do ćwierćfinału Mistrzostw Europy! Podopieczne Jacka Nawrockiego bez straty seta pokonały w meczu 1/8 finału reprezentantki Hiszpanii. Gospodynie znakomicie wywiązały się z przypisywanej im roli faworytek i przez większą część spotkania kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku. W środę czeka je bój z Niemkami, które okazały się lepsze od Słowenek.

Bez niespodzianek

Początek meczu był bardzo wyrównany. Polki ze zmiennym szczęściem radziły sobie w ataku, dzięki czemu rywalki były w stanie utrzymać kontakt punktowy. Impuls do budowania przewagi dała drużynie świetnie spisująca się w polu zagrywki Klaudia Alagierska. Na skrzydłach wspierały ją Natalia Mędrzyk oraz Malwina Smarzek-Godek. W efekcie na tablicy pojawił się wynik 16-12. Zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego mogły z kolei liczyć na agresywne serwisy oraz skuteczność w ataku Jessici Rivero. Za sprawą jej dobrej dyspozycji Hiszpanki odrobiły kilka punktów, ale po chwili popełniły także falę błędów. Wysoka przewaga gospodyń, zapewniła im możliwość komfortowej gry, a korzystne rozstrzygnięcie pierwszej partii ani przez chwilę nie było zagrożone. Pierwszego seta Polki wygrały do 20.

Złe dobrego początki

Od pierwszych minut drugiej odsłony Hiszpanki były dużo bardziej zdeterminowane i nieoczekiwanie zbudowały trzypunktową przewagę. Gospodynie nie potrafiły stworzyć zagrożenia w polu zagrywki, co ułatwiało rywalkom konstruowanie gry w ofensywie. Ponadto siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego notowały udane wybloki i wygrywały pojedynki na siatce. W pewnym momencie prowadziły już czterema punktami. Sytuacja poprawiła się nieco kiedy podopieczne Jacka Nawrockiego zdecydowały się na bardziej ryzykowny serwis. Nadal jednak wyraźnie problemy z kończeniem akcji miała Magdalena Stysiak, która została wkrótce zastąpiona przez Martynę Grajber. Po nieudanym okresie gry wynik podreperowały nieco Natalia Mędrzyk oraz Klaudia Alagierska. Polki coraz lepiej prezentowały się na skrzydłach i zniwelowały dystans punktowy.  W decydującej fazie seta odzyskały kontrolę nad przebiegiem wydarzeń na boisku, wygrywając ostatecznie do 20.

Mamy to!

W trzecim secie na tablicy przez dłuższy czas utrzymywał się remisowy wynik. Dwupunktową przewagę udało się wypracować za sprawą atomowego serwisu Malwiny Smarzek-Godek oraz świetnej dyspozycji Agnieszki Kąkolewskiej. Ambitnie grające Hiszpanki, z Jessicą Rivero oraz Aną Escamillą w rolach głównych, zdołały jednak odpowiedzieć i doprowadziły do wyrównania. W miarę upływu czasu Polki rozpędzały się, a rywalki musiały borykać się z niedokładnościami po swojej stronie. Świetnie układała się współpraca Joanny Wołosz  z Klaudią Alagierską. Wysoki  poziom przyjęcia utrzymywała Maria Stenzel, a  jej koleżanki popisywały się coraz lepszą grą w obronie. Polki pewnie zmierzały do upragnionego zwycięstwa. Przy drugiej piłce meczowej kapitan zespołu z Hiszpanii zakończyła spotkanie, posyłając piłkę w siatkę.

W środę reprezentantki Polski czeka mecz z Niemkami, którego stawką będzie awans do ścisłej czołówki tegorocznej edycji Mistrzostw Starego Kontynentu. Wcześniej swoje mecze 1/8 finału wygrały także Rosjanki, Holenderki, Serbki, Włoszki, Turczynki oraz Bułgarki.

Wyniki 1/8 finału ME 2019:

Rosja – Belgia – 3-1 (25-22, 25-15, 21-25, 25-22)

Holandia- Grecja – 3-0 (25-21, 25-23, 25-12)

Serbia-Rumunia – 3-0 (25-20, 25-17, 25-23)

Niemcy-Słowenia – 3-0 (25-21, 25-15, 25-20)

Włochy-Słowacja – 3-0 (25-20, 25-23, 25-20)

Turcja- Chorwacja – 3-2 (26-24, 18-25, 31-33, 25-22, 16-12)

Azerbejdżan – Bułgaria – 3-0 (12-25, 16-25, 23-25)

Polska – Hiszpania 3-0 (25-20, 25-20, 25-19)

Analizy, podsumowania, wywiady i specjalne materiały prosto z hali tylko w podcaście #EuroVolleyTime

Transmisji ćwierćfinałowego meczu Polska-Niemcy będzie można wysłuchać na kanale RadiaGOL.

Redaktor Radia Gol zajmująca się głównie tematami związanymi z tenisem i siatkówką. Niereformowalna fanka Rogera Federera ze słabością do gorzkiej czekolady. Na co dzień studiuje prawo w Poznaniu. Od zakupów woli mecze siatkarskiej reprezentacji, a w wolnych chwilach myśli o smaku wimbledonowskich truskawek.