Siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów nieudanie rozpoczęły rozgrywki Ligi Mistrzyń. Podopieczne Stephane Antigi przegrały wszystkie spotkania i z jednym punktem zajmują na razie ostatnie miejsce w tabeli grupy A.

W pierwszym spotkaniu drużyna Developresu SkyRes Rzeszów niespodziewanie gładko zostało pokonane przez najlepszą niemiecką drużynę poprzedniego sezonu SSC Palmberg Schwerin.  W pierwszym secie obie drużyny walczyły punkt za punkt (8-7). W środkowej części seta siatkarki Palmberg Schwerin zaczęły powiększać swoją przewagę (14-11). W końcówce Niemki prowadziły już 23-19. Lecz jednak, na szczęście naszej drużyny zdarzyła się bliźniacza sytuacja jak z meczu ŁKS-u Łódź i VakifBanku Stambuł. Rzeszowiankom przytrafiła się seria i siatkarki Stephane Antigi doprowadziły do remisu a później do gry na przewagi. Siatkarkom Developresu zdobyły przełamanie, a po autowym ataku rywalek mogły cieszyć się z pierwszego wygranego seta.

W drugim secie już nie było tak kolorowo. Pomimo odrobienia strat na początku seta, Developres został potem zdominowany lepszą grą siatkarek ze Schwerin. Drużyna z północnych Niemiec była bardzo skuteczna w ataku oraz obronie, czego niestety nie można było powiedzieć o ekipie z Rzeszowa. Poukładana gra Palmbergu Schwerin była kontynuowana w kolejnych dwóch setach, które wygrały bardzo pewnie.

Najskuteczniejszymi zawodniczkami po stronie Palmbergu była Węgierka Greta Szakmary i amerykańska atakująca Hayley Spelman, które obie zdobyły po 20 punktów. Niemiecka drużyna bardzo dobrze przyjmowała (67% pozytywnego przyjęcia).

W drużynie Developresu najlepiej zaprezentowały się Aleksandra Rasińska i Alexandra Lazic – odpowiednio 13 i 12 punktów. 22-letnia Rajewska zaliczyła skutecznie wejście z ławki rezerwowych, zmieniając Kiere Van Ryk. Rzeszowianki zdecydowanie gorzej radziły sobie w ataku i przyjęciu. Dobrze natomiast blokowały. Zdobyły 11 punktów tym elementem, jednak lepiej prezentowały się ich rywalki, które zdobyły tych 15.

SSC Palmberg Schwerin 3-1 Developres SkyRes Rzeszów (25-27, 25-18, 25-18, 25-18)

SSC Palmberg Schwerin: Denise Imoudu (7), Hayley Spelman (20), Greta Szakmary (20), Lina Alsmeier (18), Lauren Barfield (6), Lea Ambrosisus (1), Anna Pogany (libero) oraz Femke Stoltenborg, Taylor Marie Agost (2), Patrizia Nestler

Developres SkyRes Rzeszów: Anna Kaczmar (3), Kiera Van Ryk (5), Jelena Blagojevic (8), Alexandra Lazic (12), Gabriela Polańska (2), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (8), Aleksandra Krzoz (libero) oraz Marta Krajewska, Aleksandra Rasińska (13), Magdalena Grabka, Juliette Fidon Lebleu (1), Anna Stencel (3)

Mocniejszy przeciwnik czekał na rzeszowianki dzień później. Wbrew pozorom, mecz z Unet E-Work Busto Arsizio należał do najbardziej wyrównanego meczu w wykonaniu Developresu. Siatkarki Stephane Antigi przegrywały w pojedynku już 0-2 – pierwszy set wygrany został w bardzo łatwy sposób wygrany przez Włoszki. W drugiej partii siatkarki Developresu zaczęły grać lepiej. Poprawiły skuteczność i grę z kontrataków, przez dłuższy czas nie mogły jednak nawiązać kontaktu punktowego z rywalkami. W końcowym fragmencie seta polska drużyna zdołała dogonić ekipę z Busto Arsizio, jednak wtedy górą ponownie była ekipa Marco Fenogliego.

Od tamtego momentu podrażnione przegraną po dosyć dobrej grze rzeszowianki rzuciły się do ratowania tego meczu. Dosyć dobra skuteczność z drugiego seta zmieniła się w bardzo dobrą w trzecim secie. Rywalki popełniały też parę błędów w ataku i nie wykorzystywały kontr. Poskutkowało to wygranym setem 25-19 przez Developres. W środkowej części czwartego seta lider tabeli Tauron Ligi ponownie uzbierał bezpieczną przewagę. Na prawym skrzydle świetnie pokazywała się Aleksandra Rasińska, a z lewego skrzydła pomagały jej Aleksandra Lazic i Jelena Blagojevic. Rozgrywająca Marta Krajewska często uruchamiała swoje środkowe, Gabrielę Polańską oraz Zuzannę Efimienko-Młotkowską. Przewagi nigdy nie trwają wiecznie, także pod koniec czwartej partii mieliśmy już tylko punkt różnicy między dwiema drużynami (19-18). Na szczęście, w dosłownie ostatnim momencie rzeszowiankom udało się znowu odzyskać przewagę i wygrać czwartą partię.

Tie-break rozpoczął się pomyślnie dla polskiej ekipy. Zaczęło się od prowadzenia 4-1, ale włoskie siatkarki błyskawicznie doprowadziły do remisu. W roli głównej występowała Alexa Lea Grey, do której kierowano najważniejsze piłki. Przy zmianie stron to jednak siatkarki Developresu prowadziły 8-6. Przy stanie 10-8 drużyna Busto Arsizio zdobyła trzy punkty z rzędu (10-11). Duża w tym zasługa dobrych zagrywek środkowej Jovany Stevanovic. Rywalki Developresu wyszły później na dwupunktowe prowadzenie (11-13). Tie-breaki są jednak znane z tego, że wszystko może zmienić się w ostatniej chwili. Developresowi udało się zdobyć dwa punkty i przedłużyć nadzieje na wygraną w tym meczu. Mocny atak Grey dał piłkę meczową dla Busto Arsizio, jednak chwilę potem atakiem z lewego skrzydła odpowiedziała Lazic (14-14). To był niestety ostatni punkt zdobyty przez Developres w tym meczu. Skuteczny atak Camilli Mingardi i blok Stevanovic zapewniły zwycięstwo włoskiej ekipie.

Drużyna Developresu zaprezentował się zdecydowanie lepiej w porównaniu do meczu z Palmbergiem. Wzrosła skuteczność w ataku i zostało poprawione przyjęcie. Siatkarki Stephane Antigi zagrały jednak gorzej w bloku (6 punktów). W drużynie rzeszowskiej najskuteczniejsza była Aleksandra Rasińska (23 punkty), która po raz drugi w tym turnieju zmieniła słabo grającą Kiere Van Ryk. Zaraz po młodej atakującej, najlepiej punktowały Alexandra Lazic (17 punktów) i Jelena Blagojevic (15 punktów). Imponuje również dobytek Gabrieli Polańskiej – środkowa Developresu zdobyła 14 punktów, na co składa się 9 skutecznych ataków na 18 prób, 3 bloki i 2 asy serwisowe. To bardzo duży dorobek jak na tę pozycję.

W zespole Unet E-Work Busto Arsizio różnicę robiły dwie siatkarki, mianowicie przyjmują Alexa Lea Grey i atakująca Camilla Mingardi. Zdobyły odpowiednio 23 i 26 punktów.

Obie drużyny miały bardzo dobre przyjęcie. Developres zanotował 52% pozytywnego przyjęcia, a Unet E-Work Busto Arsizio 53%.

Developres SkyRes Rzeszów 2-3 Unet E-Work Busto Arsizio (17-25, 22-25, 25-19, 25-22)

Developres SkyRes Rzeszów: Anna Kaczmar (2), Kiera Van Ryk (4), Jelena Blagojevic (15), Alexandra Lazic (17), Gabriela Polańska (14), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (7), Aleksandra Krzos (libero) oraz Marta Krajewska, Aleksandra Rasińska (23), Juliette Fidon Lebleu, Anna Stencel

Unet E-Work Busto ArsizioJordyn Poulter (2), Camilla Mingardi (26), Alexa Lea Grey (23), Alessia Gennari (11), Jovana Stevanovic (10), Liset Herrera Blanco (5), Giulia Leonardi (libero), Francesca Piccinini (libero) oraz Asia Bonelli (1), Ana Escamilla (1), Chiara Cucco, Katarina Bulovic , Rosella Olivotto (2)

Dobra gra w meczu z Busto Arsizio rozpaliła nadzieje na sprawienie niespodzianki w meczu z faworytem grupy Savino Del Bene Scandicci. Taka rzecz nie miała jednak w tym pojedynku miejsca. Gospodynie turnieju pokonały Developres w trzysetowym pojedynku.

Pierwszy set zapowiadał naprawdę solidny mecz. Walka toczyła się punkt za punkt. Wszystko rozstrzygnęło się dopiero w końcowym fragmencie, kiedy to punkt z ataku zdobyła Magdalena Stysiak i w aut zaatakowała Kiera Van Ryk (23-25).

W drugiej partii Scandicci prezentowała się już lepiej. Włoszki zbudowały sobie przewagę (12-16), którą starały się kontrolować. Rzeszowianki nie odpuszczały i udało im się tę stratę odrobić (16-18). Scandicci jednak szybko zdobyły 4 punkty z rzędu. W tym okresie seta dobrze prezentowała się amerykańska przyjmująca Megan Courtney. Od momentu zdobycia tej przewagi drugi set należał tylko i wyłącznie do drużyny Massimo Barboliniego (18-25).

Developres nie spuszczał głowy i nadal walczył o odwrócenie wyniku w tym spotkaniu. W trzeciej partii siatkarki z Podkarpacia toczyły równą walkę. Na początku to Developres utrzymywał prowadzenie (9-8, 11-10), jednak w samym środku seta przeszło one w ręce Scandicci (14-15). Wtedy zaczęły już tylko powiększać swoją przewagę. Developres zdobył później już tylko dwa punkty (16-25).

Niestety, skuteczność w ataku Developresu Rzeszów była równie słaba, co w meczu z Palmbergiem Schwerin. To, co nieźle funkcjonowało w meczu z Busto Arsizio zawiodło w meczu z jedną z czołowych drużyn Serie A. Najlepiej punktującą zawodniczką w drużynie z Rzeszowa ponownie była Aleksandra Rasińska, a dopiero później z dorobkiem sześciu punktów Alexandra Lazic i Zuzanna Efimienko-Młotkowska. Pomimo bardzo dobrego przyjęcia (60% pozytywnego, 30% perfekcyjnego) nasza drużyna nie potrafiła zdobyć punktu atakiem. Pozytywnie wypadły natomiast na zagrywce, posyłając 6 punktowych serwisów na stronę rywalek.

Jeśli chodzi o najlepiej skuteczną siatkarkę w drużynie Savino Del Bene Scandicci to niespodzianki nie było. Magdalena Stysiak zdobyła 19 punktów i sprawiła sobie przyjemny prezent z okazji swoich 20-tych urodzin. Włoskie siatkarki miały gorsze przyjęcie niż Developres (45% pozytywnego przyjęcia, 22% perfekcyjnego), jednak zdecydowanie lepiej atakowały (47% do 30%).

Developres SkyRes Rzeszów 0-3 Savino Del Bene Scandicci (23-25, 18-25, 16-25).

Developres SkyRes Rzeszów: Anna Kaczmar (1), Aleksandra Rasińska (17), Jelena Blagojevic (5), Alexandra Lazic (6), Gabriela Polańska (5), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (6), Aleksandra Krosz (libero) oraz Marta Krajewska, Kiera Van Ryk (2), Juliette Fidon Lebleu (4), Anna Stencel (1)

Savino Del Bene Scandicci: Ofelia Malinov (3), Magdalena Stysiak (19), Elena Petrini (11), Megan Courtney (12), Mina Popovic (10), Marina Lubian (5), Lucia Bosetti (libero)

WYNIKI

01.12

Savino Del Bene Scandicci 3-2 Unet E-Work Busto Arsizio (25-18, 11-25, 25-19, 23-25, 17-15)

02.12

SSC Palmberg Schwerin 1-3 Savino Del Bene Scandicci (25-19, 19-25, 20-25, 21-25)

Developres SkyRes Rzeszów 2-3 Unet E-Work Busto Arsizio (17-25, 22-25, 25-19, 25-22, 14-16)

03.12

Unet E-Work Busto Arsizio 0-3 SSC Palmberg Schwerin (24-26, 14-25, 22-25)

Developres SkyRes Rzeszów 0-3 Savino Del Bene Scandicci (23-25, 18-25, 16-25)

Następny turniej w grupie A zostanie rozegrany w terminie 02-04.02.2021. Miejscem zmagań będzie Palmberg Arena w Schwerin

Źródło: cev.eu ; inside.cev.eu

Autor: Janusz Siennicki