Wszystkie oczy w naszym kraju zwrócone są ostatnio na Roberta Lewandowskiego. Nic dziwnego, napastnik Bayernu jest po prostu najlepszym polskim piłkarzem w historii. W ten weekend dał swojemu zespołowi zwycięstwo nad Bayerem Leverkusen. A jak radzili sobie inni Polacy?

Bundesliga (Niemcy)

Robert Lewandowski (90’, 2 bramki): BAYERN 2-1 Leverkusen

Dwie bramki przeciwko liderującemu przed tą kolejką Bayerowi, z czego jedna w 93. minucie. Dała ona Bayernowi zwycięstwo 2-1, dzięki czemu Bawarczycy wskoczyli na pierwszą pozycję w niemieckiej Ekstraklasie.

Łukasz Piszczek (ławka): Union Berlin 2-1 Borussia Dortmund

Rafał Gikiewicz (90’), Robert Gumny (ławka): Augsburg 0-2 Eintracht Frankfurt

Rafał jest pewnym punktem w jedenastce Augsburga, jednak z tak grającą obroną ciężko mu jest o czyste konta. W ostatni weekend pokonał go nawet własny kolega z zespołu – Rafael Framberger. Właśnie ten zawodnik jest stawiany wyżej w hierarchii przez Heiko Herrlicha niż Robert Gumny. Do tej pory żaden prawy obrońca nie jest w pełni formy i gra ten, który ma więcej doświadczenia.

Krzysztof Piątek (86’): Freiburg 4-1 Hertha

Po dwóch bramkach z Unionem myślano, że to może być przełom. Zostaliśmy jednak szybko sprowadzeni na ziemię. Piątek dalej nie potrafi znaleźć odpowiedniej formy, a jego obecność na boisku nie pomaga Berlińczykom. Krzysztof dostosowuje się swoją grą do poziomu prezentowanego przez całą jedenastkę Bruno Labadii. Z Freiburgiem kolejne, bezbarwne zawody.

Bartosz Białek (73’), Marcin Kamiński (ławka): Wolfsburg 1-0 Stuttgart

Dla Białka był to debiut w Bundeslidze od pierwszej minuty. Trener Glasner ufa młodemu Polakowi na tyle, że przeskoczył on w hierarchii napastników Daniela Ginczka. Przeciwko Stuttgartowi 19-latek zaprezentował się przyzwoicie. Co prawda, bramki nie strzelił, ale Wolfsburg miał na tyle ciężko w tym spotkaniu, że jedyny gol padł po odbijance po rzucie wolnym.

Premier League (Anglia)

Jan Bednarek (90’): Southampton 0-1 Manchester City

Kolejny, solidny występ Polaka na angielskich boiskach. Niestety, „Święci” to nie jest drużyna, która w meczach z potentatami będzie potrafiła postawić własne warunki i tym razem Polak musiał przełknąć gorzką pigułkę porażki.

Łukasz Fabiański (czeka na spotkanie z Chelsea): Chelsea – West Ham

Mateusz Klich (45’): Manchester United 6-2 Leeds

Słaby występ całej ekipy Marcelo Bielsy miał wpływ na zmianę Klicha w przerwie, bo beniaminek Premier League chciał jeszcze gonić wynik, więc na boisku pojawili się ofensywniejsi gracze. Cel nie został osiągnięty i zostali rozgromieni przez Czerwone Diabły.

Kamil Grosicki (ławka): WBA 0-3 Aston Villa

LaLiga (Hiszpania)

Damian Kądzior (poza kadrą – choroba): Eibar 1-3 Real Madryt

Serie A (Włochy)

Wojciech Szczęsny (ławka): Parma 0-4 Juventus

Piotr Zieliński (90’), Arkadiusz Milik (poza kadrą): Lazio 2-0 Napoli

Zieliński pod batutą Gattuso wygląda jak zawodnik klasy światowej. W ten weekend nie był jednak sobą, podobnie jak całe Napoli. Nie potrafili się przebić przez defensywę Rzymian, którzy potrzebowali tylko dwóch strzałów celnych, by pokonać przedstawicieli klubu spod Wezuwiusza.

Karol Linetty (90’), Łukasz Skorupski (poza kadrą – uraz): Torino 1-1 Bologna

Kolejne 90. minut Karola w Serie A. Bez większych fajerwerków, ale to nadal solidny występ. Bologna remisuje na własne życzenie, a właściwie życzenie Angelo de Santosa. Zmiennik Skorupskiego wpakował sobie piłkę do własnej siatki po jednym z dośrodkowań gospodarzy z Turynu.

Kamil Glik (90’): Benevento 3-1 Genoa

Bartłomiej Drągowski (90’), Paweł Dawidowicz (90’): Fiorentina 0-1 Hellas Verona

Bartosz Bereszyński (poza kadrą – uraz), Arkadiusz Reca (90’): Sampdoria 3-1 Crotone

Sebastian Walukiewicz (poza kadrą – uraz): Cagliari 1-1 Udinese

Ligue 1 (Francja)

Radosław Majecki (ławka): Dijon 0-1 Monaco

Priemjer Liga (Rosja)

Grzegorz Krychowiak (90’, bramka i asysta), Maciej Rybus (90’): Khimki 2-3 Lokomotiv Moskwa

Przemysław Płacheta (poza kadrą – uraz): Norwich 2-0 Cardiff

Kamil Jóźwiak i Krystian Bielik: mecz Derby został odwołany z powodu zgłoszenia problemów z koronawirusem przez zespół Rotherham.

LaLiga 2 (Hiszpania)

Mateusz Bogusz (66’): Malaga 0-0 Logrones

Marcin Bułka (ławka): Alcorcon 2-1 Cartagena

Serie B

Przemysław Szymiński (90’), Piotr Parzyszek (90’): Frosinone 0-0 Salernitana

Tomasz Kupisz (86’), Patryk Dziczek (4’): Frosinone 0-0 Salernitana

Filip Jagiełło (bramka i asysta, 56’), Jakub Łabojko (27’): Brescia 3-1 Reggiana

Paweł Jaroszyński (90’): Pescara 3-2 Monza

Marcin Listkowski (45’), Mariusz Stępiński (66’): Lecce 3-0 Pisa

Sebastian Musiolik (62’), Adam Chrzanowski (ławka): Virtus Entella 0-1 Pordenone

Adam Dźwigała (poza kadrą): St. Pauli 0-3 Fortuna Dusseldorf

Dawid Kownacki (19’, asysta), Jakub Piotrowski (poza kadrą): St. Pauli 0-3 Fortuna Dusseldorf

Artur Sobiech (86’): Karagumruk 2-1 Galatasaray

Michał Pazdan (poza kadrą – uraz), Daniel Łukasik (24’): Genclerbirligi 1-1 Ankaragucu

Dominik Furman (7’): Genclerbirligi 1-1 Ankaragucu