Damian Czykier, Artur Noga
64. Halowe Mistrzostwa Polski FOT. Adam Kowalski

Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna (World Athletics) przygotowała dokument, który zawiera rekomendacje dla organizatorów mityngów w dobie pandemii koronawirusa. W zaleceniach pojawia się m.in. dodawanie chloru do wody oraz dezynfekcja pałeczek dla sztafet. Cały dokument ma aż 22 dwie strony!

Zalecenia oparte są na „naukowej i medycznej wiedzy o wirusie odpowiedzialnym za COVID-19” – możemy przeczytać w dokumencie.

Wszelkie zawody, za które odpowiedzialna jest federacja World Athletics są wstrzymane, jednak jej członkowie mają nadzieję, że organizacja mityngów ruszy w sierpniu. Oczywistym jest, że rywalizacja ta będzie mogła odbywać się tylko i wyłącznie z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Zgodnie z dokumentem, wszystkie osoby obecne na stadionie będą musiały mieć zakryte usta i nos. Dotyczy to także zawodników, ale tylko pod warunkiem, że w danym momencie nie rozgrzewają się lub nie uczestniczą w zawodach. Na wstępie wszyscy uczestnicy zostaną wyposażeni w pojemnik z płynem dezynfekującym, co najmniej trzy jednorazowe maseczki oraz chusteczki nasączone środkami wirusobójczymi.

Dla uczestników biegu na 3000 metrów z przeszkodami woda, do której będą wskakiwać ma być chlorowana, natomiast piasek dla zawodników biorących udział w skoku w dal, powinien zawierać środek dezynfekujący. W rywalizacji tyczkarzy zeskok oraz tyczka będą dezynfekowane po każdej próbie. Dopuszcza się także stosowanie cienkich, plastikowych, jednorazowych folii, które będzie się wymieniać po każdej próbie. Jest jednak jeden warunek – muszą być one biodegradowalne.

Piotr Lisek
Drużynowe Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, 11.08.2019 r. | FOT. Adam Kowalski

„Uczestników sztafet należy uczulać, aby nie zbierali się w jednym miejscu i nie przytulali po ukończonym biegu” – czytamy w dokumencie.

Zgodnie z zaleceniami World Athletics, bloki startowe po każdym biegu oraz oszczepy, dyski i kule po każdej próbie powinny być dezynfekowane.

ZOBACZ TAKŻE: Czterdzieści lat minęło! Rocznica rekordu świata Grażyny Rabsztyn

UDOSTĘPNIJ
Bartosz Pająk
Komentator i redaktor Radia GOL, ponadto piłkarz i spiker IV-ligowego Orlicza Suchedniów oraz jego człowiek od social mediów. Prywatnie sympatyk Manchesteru United, polskiej Ekstraklasy i pierwszej ligi. W wolnych chwilach miłośnik transportu kolejowego.