Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) i Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) zostali laureatami Złotych Kolców, najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej lekkoatletyce. Ranking prowadzony jest od 1970 roku. Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna gala.

W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, Przeglądu Sportowego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

“Sezon był nietypowy. Zawodnicy nie mieli możliwości pokazania się w imprezach międzynarodowych, bo te zostały odwołane. Nie odbyło się wiele mityngów. Dlatego postanowiono, że w drodze wyjątku zrezygnujemy z tradycyjnego sposobu liczenia i dziesiątki najlepszych wskaże kapituła” – tłumaczył międzynarodowy sędzia IAAF Janusz Rozum, który od lat odpowiada za liczenie rankingowych punktów.

Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 metrów, zwyciężyła w World Athletics Indoor Tour oraz uzyskała drugi czas na świecie. Latem podopieczna Aleksandra Matusińskiego sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz – pierwszy raz w karierze – wygrała plebiscyt Złote Kolce.

Za nią uplasowały się specjalizująca się w biegach średnich, a w szczególności na 1500 m Sofia Ennaoui, która po raz pierwszy w karierze ten dystans pokonała poniżej czterech minut oraz wracająca do wysokiej formy po kontuzji oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Wśród panów triumfował Nowicki, który w 2020 roku został mistrzem Polski i wynikiem 80,28 był liderem europejskich tabel. Drugie miejsce zajął tyczkarz Piotr Lisek, a trzeci jest kulomiot Michał Haratyk.

Za odkrycie sezonu 2020 uznano Krzysztofa Różnickiego. W ostatnich miesiącach 17-letni średniodystansowiec z Kaszub zdobył m.in. mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 metrów. Faustyna Kotłowska zwyciężyła w kategorii paralekkoatletycznej.

Specjalne wyróżnienie “łowca talentów” powędrowało do rąk Stanisława Anioła. Szkoleniowiec ze Stalowej Woli wychował dziesiątki zawodników. W ostatnich latach odkrył dla polskiej lekkoatletyki talent Joanny Jóźwik.

Czołówka klasyfikacji “Złotych Kolców” 2020: kobiety:

1. Justyna Święty-Ersetic (400 m)

2. Sofia Ennaoui (biegi średnie)

3. Maria Andrejczyk (oszczep)

4. Malwina Kopron (młot)

5. Katarzyna Furmanek (młot)

6. Małgorzata Pazda-Pozorska (biegi długie)

mężczyźni:

1. Wojciech Nowicki (młot)

2. Piotr Lisek (tyczka)

3. Michał Haratyk (kula)

4. Marcin Krukowski (oszczep)

5. Marcin Lewandowski (biegi średnie)

6. Paweł Fajdek (młot)

Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ
Kamil Michalec
Interesuje się lekkoatletyką od ósmego roku życia. Biegam od 10 roku życia. Na koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Kocham rywalizację wśród zawodników i fair play na zawodach. Pasjonat Lekkoatletyki do końca życia. Dziennikarz sportowy w tematyce lekkoatletycznej. Pracujący też w radio informacyjnym.