Dwa dni wielkiej rywalizacji na stadionie 650-Lecia w Słupsku. Padły nowe rekordy Polski, ale też wartościowe wyniki. Sezon lekkoatletyczny tym samym dobiega już końca i teraz przygotowania będą na starty pod dachem.

W biegu na 100 metrów kobiet wygrała Martyna Seń (12.13). Druga była Oliwia Gut (12.17). Na trzecim miejscu dobiegła Inga Kaniecka (12.54).

W biegu mężczyzn triumfował gospodarz imprezy Marek Zakrzewski (10.89). Na drugim miejscu uplasował się Daniel Szymański (11.07). Brąz dla Jakuba Pietrusy (11.11).

Dwóch setnych zabrakło do wyrównania nieoficjalnego rekordu Polski U16 zwyciężczyni biegu na 80 metrów przez płotki. Julia Zegan uzyskała 11.63. Srebro dla Wiktorii Gadomskiej (11.80). Podium uzupełniła Maria Jarosińska (11.87).

W biegu na 110 metrów przez płotki mężczyzn zwyciężył Amadou Diallo (14.88). Drugi dobiegł Wojciech Kaczmarek (15.70). Trzecie miejsce zajął Olaf Piotrowski (15.96).

W biegu na 200 metrów przez płotki najlepsza okazała się Olga Skolasińska (28.84).  Wicemistrzynią została Dominika Antonowicz (29.05). Brązowy medal zdobyła Aleksandra Suchenek (29.06)

U mężczyzn wygrał Wojciech Kaczmarek (26.58). Srebrny medal dla Filipa Kucharskiego (27.18). Na trzecim stopniu podium stanął Szymon Pietraszko (27.39).

W biegu na 300 metrów Martyna Seń poprawiła nieoficjalny rekord Polski uzyskując czas 38.91. Jako pierwsza polska młodziczka pokonała dystans 300 metrów w czasie poniżej 39 sekund. Do niedzieli najlepszy wynik w historii w tej konkurencji wynosił 39.23 (należał od dwóch tygodni do Seń). Druga była Dominika Duraj (39.61). Trzecia dobiegła Agata Puzio (40.30).

Po dwa złote medale sięgnęli Jakub Pietrusa i Jan Gonkiewicz. Wynik to 36.06 (052). Podium uzupełnił Jan Gostomczyk (36.32).

W biegu na 600 metrów kobiet mistrzynią Polski do lat 16 została Lena Suchowolak (1:34.22). Srebro dla Martyny Karolczuk (1:34.84). Na trzecim miejscu uplasowała się Milena Thamm (1:35.47).

U mężczyzn triumfował Michał Kijewski (1:25.85), przed Andrzejem Klonowskim (1:25.98) i Antonim Chojnowskim (1:26.13).

W biegu na 1000 metrów kobiet wygrała Martyna Wal (2:54.80). Srebrny medal dla Darii Domżalskiej (2:58.61). Brązowy krążek wywalczyła Demi Locker (2:58.63).

U mężczyzn najlepszy był Oliwier Jaworski (2:38.54). Wicemistrzem został Jakub Machulec (2:39.18). Podium uzupełnił Mikołaj Gancarz (2:41.32).

Pierwszy raz rozdano medale mistrzostw Polski U16 w biegu na 1000 metrów z przeszkodami (rywalizacja bez rowu z wodą). Złoto dla Wiktorii Konery (3:11.93). Drugie miejsce zajęła Daria Książek (3:15.32). Brąz dla Mai Ziółkowskiej (3:16.15).

W biegu mężczyzn zwyciężył Marcel Seremak (2:42.91). Drugi dobiegł Kacper Uliński (2:43.65). Trzeci był Wiktor Janduła (2:45.48).

Trzeci raz w tym sezonie nieoficjalny rekord Polski w biegu na 2000 metrów poprawiła Eliza Galińska. Na metę wpadła z wynikiem 6:23.03. Srebro dla Olgi Wal (6:35.17). Na trzecim stopniu podium stanęła Aleksandra Duban (6:35.79).

U mężczyzn wygrał Krzysztof Zieliński (5:51.18). Wicemistrzem został Wojciech Kozłowski (5:52.44). Brązowy medal dla Adriana Pempusia (5:53.67).

W chodzie na 3000 metrów kobiet triumfowała Emilia Wiśniewska (15:21.20). Druga przyszła Paulina Tomaszewska (15:31.06). Trzecia doszła Martyna Luchcińska (15:59.27).

W chodzie na 5000 metrów mężczyzn zwyciężył Kacper Gołąbek (25:25.04). Srebro wywalczył Patryk Sejler (25:27.92). Brąz dla Kacper Drobik (25:52.79).

W skoku w dal kobiet najlepsza była Olga Szlachta (5.67). Drugie miejsce zajęła Martyna Strenga (5.44). Trzecia była Julia Podruczna (5.27).

U mężczyzn wygrał Szymon Głaszczka (6.58). Wicemistrzem został Daniel Kamiński (6.40). Brązowy krążek dla Bartłomieja Bireckiego (6.29).

W wieloskoku kobiet mistrzynią Polski została Olga Szlachta (11.54). Druga była Alicja Borek (11.05). Podium uzupełniła Malwina Lazar (10.90).

U mężczyzn wygrał Kewin Małek (12.84). Na drugim miejscu uplasował się Daniel Kamiński (12.57). Brąz wywalczył Mateusz Misterek (12.51).

W skoku wzwyż kobiet triumfowała Emilia Twardowska (1.68). Srebro dla Mileny Patejuk (1.65). Na najniższym stopniu podium stanęła Hanna Grabowska (1.62).

Złoto dla Jakuba Waleckiego (1.93). Drugie miejsce zajął Jakub Krasowski (1.91). Brąz dla Kewina Małka (1.88).

W skoku o tyczce kobiet najlepsza była Weronika Wodzińska (3.55). Wicemistrzynią została Lilly Nichols (3.50). Podium uzupełniła Natalia Biskupska (3.40).

Mistrzem Polski został faworyt konkursu Michał Gawenda (4.60). Drugi był Wiktor Smura (3.90). Brązowy medal dla Michała Kunca (3.80).

W pchnięciu kulą kobiet zwyciężyła Julia Michałowska (13.35). Srebro dla Anny Kicińskiej (13.08). Brązowy krążek wywalczyła Aleksandra Mioskowska (12.39).

U mężczyzn wygrał Karol Kijewski (15.63). Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Oskiewicz (15.31). Brąz dla Olafa Pery (13.81).

W rzucie dyskiem kobiet najlepsza była Anna Kicińska (41.76). Druga była Alicja Gnyp (41.30), trzecia Aleksandra Krzesicka (38.05).

Tomasz Ośkiewicz został mistrzem Polski z wynikiem 57.01. Wicemistrzem Karol Kijewski (56.74). Brązowy medal wywalczył Leon Lemanczyk (56.08).

W rzucie młotem kobiet triumfowała Zuzanna Pałyga (51.01). Srebro dla Weroniki Majek (48.40). Podium uzupełniła Julia Kożlarek (48.01).

U mężczyzn zwyciężył Wiktor Kruszwic (52.94). Drugie miejsce zajął Szymon Szymański (50.57). Na najniższym stopniu podium stanął Kamil Marczak (50.09).

W rzucie oszczepem kobiet wygrała Małgorzata Miedziewska (40.39), przed Sofią Wydrą (37.73) i Louise Michell Szwed (37.60).

Mistrzem Polski do lat 16 został Piotr Kulpiński (51.36). Wicemistrzem został Gracjan Kulas (50.31). Taki sam wynik, ale słabszą drugą próbę, miał Gustaw Jancik.

W biegu sztafetowym 4×100 metrów kobiet padł rekord Polski. Sprinterki z KS Stal LA Ostrów Wielkopolski uzyskały 48.51 i o 0.06 s. poprawiły najlepszy wynik w historii, który od 1974 roku dzierżyła ekipa AZS-u Poznań. Drugie dobiegły zawodniczki z MOS CSiR Dąbrowa Górnicza (49.76). Brąz dla biegaczek z MKL Toruń (50.13)

U mężczyzn triumfowali gospodarze mistrzostw Polski – AML Słupsk. Wynik ich to 43.43. Srebro wywalczyli sprinterzy z klubu Agros Żary (44.96). Brązowy medal dla biegaczy z MKL Toruń (45.38).

Źródło: PZLA, domtel-sport.pl