Katarzyna Zdziebło zajęła dziewiąte miejsce na 20 km w drużynowych mistrzostwach Europy w chodzie sportowym w czeskich Podiebradach, uzyskując czwarty w historii polskiej lekkoatletyki wynik 1:29.57 – poinformował PZLA. Wygrała Włoszka Antonella Palmisano – 1:27.42.

Zdziebło już wcześniej osiągnęła minimum uprawniające do startu w igrzyskach w Tokio na 20 km, podobnie jak na 50 km Dawid Tomala, Artur Brzozowski i Rafał Augustyn.

W sobotę i niedzielę szansę wywalczenia minimum mieli inni, ale jej nie wykorzystali. Na 20 km 15. miejsce zajęła Olga Niedziałek (1:33.26, rekord życiowy), a 40. była Agnieszka Ellward (1:42.52).

W chodzie na 35 km Antonina Lorek walczyła bez powodzenia o wskaźnik na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Eugene. W Podiebradach uzyskała rezultat 3:12.30, co dało jej 15. pozycję. Zwyciężyła Greczynka Antigoni Drisbioti – 2:49.55.

W rywalizacji mężczyzn na 20 km najlepszy okazał się Szwed Perseus Karlstroem – 1:18.54. Łukasz Niedziałek zajął 14. miejsce (1:22.26), Dawid Tomala – 26. (1:24.54), Rafał Augustyn – 32. (1:26.08), a Damian Błocki – 40. (1:27.59).

Na 50 km zwyciężył Hiszpan Marc Tur z czasem 3:47.40. Jakub Jelonek był 16. (3:56.45), 18. Rafał Fedaczyński (3:58.17), a 28. Rafał Sikora (4:19.51).

Była to pierwsza edycja drużynowych ME, które zastąpiły rozgrywany od 1996 roku Puchar Europy. Kolejna odbędzie się w 2023 roku również w Podiebradach.