World Athletics zweryfikowała styczniowe przepisy dotyczące obuwia biegaczy i zawodników innych konkurencji lekkoatletycznych podczas oficjalnych zawodów. Obniżono między innymi wysokość podeszwy.

Biegacze na 800 metrów będą mieli wysokość podeszwy butów 25 mm. Obecnie jest to 30 mm. Na dystansach krótkich i biegach przez płotki obuwie będzie do 20 mm. Wysokość butów biegaczy na ulicy zachowano do 40 mm z zastrzeżeniem, tak jak w styczniu, że może znajdować się w nich jedna sztywna, wszyta, wkładka.

Obuwie trójskoczków i biegaczy przełajowych będzie mogło mieć podeszwę o maksymalnej wysokości 25 mm, a skoczków w dal 20 mm. Przed 31 stycznia jedyne wymagania względem grubości podeszwy butów dotyczyły skoku wzwyż (19 mm) i skoku w dal (13 mm).

Podtrzymano wymóg, by buty wykorzystywane w imprezach oficjalnych były wcześniej dostępne w sklepach.

Naukowcy sugerowali bowiem, iż buty firmy NIKE VaporFly, w których ustanowiono rekordy świata w maratonie mężczyzn i kobiet, dają sportowcom nieprzepisową przewagę.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przeniesione na następny rok, więc dużo lekkoatletów będzie mogło przetestować nowe obuwie.

Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ
Kamil Michalec
Interesuje się lekkoatletyką od ósmego roku życia. Biegam od 10 roku życia. Na koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Kocham rywalizację wśród zawodników i fair play na zawodach. Pasjonat Lekkoatletyki do końca życia. Dziennikarz sportowy w tematyce lekkoatletycznej. Pracujący też w radio informacyjnym.