Dawid Kubacki zwyciężył w przedostatnim konkursie tegorocznej Letniej Grand Prix i objął samodzielne prowadzenie w klasyfikacji cyklu. Wszyscy reprezentanci Polski awansowali do drugiej serii.

Kubacki na austriackim obiekcie świetnie spisywał się od pierwszego skoku. Wczoraj wygrał kwalifikacje, dziś w pierwszej serii uzyskał 94 metry, co było najlepszą odległością, dodatkowo skacząc z niższej belki niż większość rywali. Ze stratą ponad dziewięciu punktów na drugiej pozycji po pierwszej rundzie był Słoweniec Anze Lanisek, który skoczył 92 metry. Trzecią lokatę ex aequo okupowali Japończyk, Ren Nikaido (91 m) i Polak, Paweł Wąsek (92 m). Oni tracili już ponad dwanaście punktów do Kubackiego, a mieli minimalną przewagę – 0,4 pkt. nad piątym Manuelem Fettnerem (90 m). Dalej było jeszcze ciaśniej, 0,7 pkt. do podium tracił Karl Geiger (91 m), a 0,1 pkt. więcej ex aequo zajmujący 7. miejsce Vladimir Zografski (93 m) i Andreas Wellinger (90,5 m). Ta ósemka liczyła się w walce o podium w tym konkursie. Oprócz Kubackiego i Wąska w drugiej serii znaleźli się wszyscy pozostali biało-czerwoni: Kacper Juroszek (11. miejsce), Kamil Stoch (16. miejsce), Stefan Hula (18. miejsce), Piotr Żyła (23. miejsce), Jakub Wolny (24. miejsce).

W rundzie finałowej formalności dopełnił Kubacki demolując rywali skokiem na odległość 93,5 metra. Niemal dwadzieścia punktów za Polakiem znalazł się utrzymujący drugą lokatę Anze Lanisek, tym razem 88,5 metra. 0,2 pkt. do Słoweńca stracił Fettner, który przesunął się w serii finałowej na najniższy stopień podium uzyskując 92,5 metra. Tuż za „pudłem” znalazł się Wellinger (92 m), a piąte miejsce na koniec należy do Nikaido (89,5 m). Szóstą pozycję zajął Zografski (90 m), siódmą Geiger (89,5 m). Na ósmą lokatę spadł w drugiej serii Paweł Wąsek (87 m). Z kolei do pierwszej dziesiątki, dokładnie na dziewiąte miejsce awansował Kacper Juroszek (90 m). Reszta podopiecznych Thomasa Thurnbichlera nie zmieniła znacząco swoich lokat, z wyjątkiem Kamila Stocha, który został zdyskwalifikowany. Stefan Hula zajął 19. miejsce, Piotr Żyła ukończył zawody na 21. pozycji, a Jakub Wolny trzy lokaty niżej.

Dzięki wygranej w Hinzenbach, Dawid Kubacki (280 pkt.) jest niemal pewny zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Reprezentant Polski ma 70 punktów przewagi nad drugim Austriakiem Manuelem Fettnerem (210 pkt.). Trzeci jest Kamil Stoch (182 pkt.), czwarty Paweł Wąsek (174 pkt.), natomiast dziesiąty Jakub Wolny (117 pkt.). W klasyfikacji letniego Pucharu Narodów prowadzą Polacy (1256 pkt.) przed Austriakami (1096 pkt.) i Niemcami (579 pkt.).

Finał tegorocznej edycji Letniego Grand Prix odbędzie się już za tydzień w Klingenthal . Na sobotę zaplanowano rywalizację mikstów, zaś na niedzielę konkurs indywidualny.