To już oficjalne – po miesiącach przepychanek i plotek, Youssoufa Moukoko podpisał nowy kontrakt z Borussią Dortmund. 18-latek pozostanie w zespole z Singal Iduna Park do końca sezonu 2025/2026.

Ostatnie miesiące w Dortmundzie upłynęły pod znakiem niepewności związanej z przyszłością Youssoufy Moukoko. Niemiec, który ma za sobą występ na Mistrzostwach Świata, deklarował chęć podpisania nowego kontraktu zaraz po listopadowych 18. urodzinach, jednak dotąd razem z agentem prowadził negocjacje dotyczącego jego warunków. Napastnik wymagał od klubu sporej podwyżki, a jako karty przetargowej mógł użyć zainteresowania innych klubów. Chęć sprowadzenia do siebie Moukoko na zasadzie wolnego transferu przejawiała chociażby Barcelona, Liverpool czy Real Madryt.

Ostatecznie Moukoko podpisał nowy kontrakt z BVB. Zawarta umowa będzie obowiązywać do czerwca 2026. Według niemieckich mediów (Sport 1 oraz Ruhr Nachrichter) kontrakt gwarantuje 18-latkowi zarobki na poziomie 3,5 miliona euro rocznie, lecz zawiera również zapisy, dzięki którym snajper może robić nawet 6 milionów. Pomimo nacisków agenta piłkarza, w umowie nie znalazła się klauzula odstępnego.

Moukoko jest wychowankiem Borussi Dortmund i od wielu lat najbardziej wyczekiwanym produktem akademii. Po przeciętnej kampanii 2021/2022, w tym roku pod wodzą Edina Terzicia 18-latek odgrywa ważną rolę w ekipie „Schwarzgelben”. Niemiec w 22 meczach we wszystkich rozgrywkach zdobył 6 goli i zaliczył 6 asyst.

-Youssoufa to wyjątkowy zawodnik, który jest naszym wychowankiem i w którym nadal widzimy ogromny potencjał. Dlatego cieszę się, że udało nam się przekonać Youssoufę do przedłużenia umowy przed rozpoczęciem tak ważnej dla nas drugiej połowy sezonu, że ma najlepsze perspektywy w BVB i że jego przygoda z naszym klubem potrwa jeszcze długo. To było dla nas ważne, aby móc zakończyć negocjacje w tym tygodniu, abyśmy wszyscy – a zwłaszcza Youssoufa – mogli rozpocząć piłkarski rok 2023 w spokoju i w pełni skoncentrowani na sportowych wyzwaniach – skomentował ogłoszenie Sebastian Kehl, dyrektor sportowy BVB.

-Nie jest tajemnicą, że dobrze czuję się w BVB. Grałem w drużynach młodzieżowych, tutaj stawiałem pierwsze kroki w profesjonalnej piłce nożnej, a teraz jestem gotowy, aby kolejne kroki w moim rozwoju robić razem z klubem – powiedział Moukoko. – Czuję zaufanie sztabu szkoleniowego i mam tutaj środowisko, w którym mogę się doskonale rozwijać. Oczywiście byłem zaszczycony zainteresowaniem innych klubów, ale ostatecznie to decyzja, którą podyktowało serce. Kibice zawsze mnie wspierali i chcę im oraz klubowi dać coś w zamian – tłumaczył Niemiec.

UDOSTĘPNIJ
Adam Franciszek Wojtowicz
W Radiu GOL od 2020, obecnie szef pismaków. Fan sportu, kibic Borussi Dortmund. W razie czego zapraszam do kontaktu.