Deajah Stevens
Źródło: commons.wikimedia.org | fot. Filip Bossuyt

Finalistka olimpijska w biegu na 200 metrów z 2016 roku – Deajah Stevens, została zawieszona na 18 miesięcy z powodu naruszenia przepisów antydopingowych. Oznacza to absencję w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio.

Kara została ogłoszona przez Athletics Integrity Unit (AIU), niezależną organizację międzynarodową, powołaną przez światowe władze lekkoatletyczne do zwalczania m.in. dopingu.

Okres dyskwalifikacji Amerykanki, która była już tymczasowo zawieszona, rozpoczął się już 17 lutego.

Stevens przysługuje prawo do odwołania. Jeżeli kara nie zostanie skrócona, lekkoatletka nie wystąpi w przełożonych z powodu pandemii o rok igrzyskach olimpijskich w Tokio, zaplanowanych na okres od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku.

Amerykanka zajęła siódme miejsce w biegu na 200 metrów podczas igrzysk w 2016 roku w Rio de Janeiro. Była także piąta w tej konkurencji w mistrzostwach świata w Londynie w 2017 roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami antydopingowymi sportowcy muszą wskazać swoje miejsce pobytu organom antydopingowym z 90-dniowym wyprzedzeniem, aby umożliwić niezapowiedziane testy poza zawodami każdego dnia w roku. Trzykrotne naruszenie tych obowiązków w ciągu 12 miesięcy stanowi przestępstwo antydopingowe.

Źródło: sport.tvp.pl, PAP

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego polscy lekkoatleci nie są wysyłani na zagraniczne mityngi?

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.