K2, najwyższy szczyt Karakorum, był zdobywany kilkakrotnie, jednak za każdym razem latem. Dzisiaj, historię napisała grupa Szerpów, którzy jako pierwsi weszli na szczyt zimą.

K2 (8611 m) było jedynym niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem na świecie. Do dzisiaj, kiedy to ekipa dziesięciu Nepalczyków weszła na szczyt drugiej najwyższej góry na ziemi.

W piątek, 15 stycznia, wspinający się dotarli do obozu IV, znajdującego się na wysokości 7800 m. Samo dotarcie tam, odbierane było jako niesamowity sukces. Nikt wcześniej, zimą, nie dotarł tak wysoko. Wcześniejszy rekord, przez 17 lat, dzierżyli Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko (7650 m). Spędzenie nocy tam oznaczało, że od celu dzieli ich nieco ponad 800 metrów. Pogoda sprzyjała, a to był znak do tego, by następnej doby rozpocząć atak szczytowy.

16 stycznia o godzinie 1:00 czasu lokalnego (15 stycznia, 21:00 czasu polskiego) zespół dziesięciu Nepalczyków rozpoczął wejście na szczyt. Ich głównym założeniem było dotarcie do celu o godzinie 13:00 czasu lokalnego.

O godzinie 8:33 czasu lokalnego, przez kierownika wyprawy, Chang Dawa Sherpę, została podana informacja, że znajdują się oni na tzw. „szyjce od butelki” („Bottleneck”) – bardzo niebezpiecznym odcinku, szczególnie narażonym na lawiny. To tam w ostatnim czasie zginęło aż 13 z 14 wspinaczy. Na szczęście dla tegorocznych śmiałków, odcinek ten, położony na wysokości 8200 m, około godzinę później został pokonany.

Wkrótce Chang Dawa Sherpa zakomunikował, że znajdują się zaledwie 200 metrów od celu. Po pewnym czasie poinformował, że 10 metrów przed szczytem uformują oni dziesięcioosobową grupę, aby wspólnie dokonać ostatecznego ataku.

Optymizm lekko przytłumiał czas. Była 14:30, zatem minęła tzw. bezpieczna godzina wejścia na szczyt (13:00). Oznaczało to, że himalaiści będą zmuszeni schodzić z góry w ciemnościach, a to jest bardzo niebezpieczne.

Następne chwile były bardzo nerwowe. Ponad 3,5 godziny nie było żadnej oficjalnej informacji z K2. Nie wiadomo było dokładnie, o co chodzi. Czy komuś coś się stało, czy nastąpiły jakieś problemy z łącznością. Nie było także wiadomo, na jakiej wysokości znajdują się wspinacze. W internecie można było znaleźć wiele wiadomości, ale każda z nich była po prostu plotką.

Na szczęście po pewnym czasie świat obiegła informacja, że K2 zostało zdobyte zimą. Grupa dziesięciu Nepalczyków w składzie: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa o godzinie 17:00 czasu lokalnego stanęła na szczycie.

Teraz przed nimi czekało zejście do IV obozu. Zakładano, że potrwa ono ponad 6 godzin, co by oznaczało, że wraz z atakiem szczytowym, trwającym 16 godzin, akcja górska, przy temperaturze -50 stopni Celsjusza, potrwa około doby!

Zejście do obozu IV odbyło się jednak krócej, niż się spodziewano. Po ponad 4 godzinach Chang Dawa Sherpa poinformował, że załoga dotarła na miejsce cała i zdrowa. Gdy wydawało się, że zostaną tam, by odpocząć, zeszli jeszcze niżej, do obozu III (7350 m). Ośmiu z nich zostaje tam na noc, a Sona Sherpa i Galje Sherpa kontynuują zejście.

Czym spowodowane jest tak błyskawiczne pokonywanie odległości? Prawdopodobnie świadomością, że kolejnego dnia prognozowane są bardzo złe warunki atmosferyczne. Wiatr wiejący z prędkością 85 km/h niemal całkowicie uniemożliwia zejście.

Niestety, nie obyło się bez ofiar. Hiszpan, Sergi Mignote, zginął w wypadku poniżej obozu I. Pełnił on funkcję kierownika sportowego wyprawy. Po osiągnięciu obozu III i aklimatyzacji tam, schodził niżej. Prawdopodobnie trafiła go spadająca z góry skała, która zepchnęła go na dół. Hiszpan nie brał udziału w ataku szczytowym.

Źródło: Facebook – Kataklizmy w Polsce i na świecie

Autor: Patryk Stysiński

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.