TURIN, ITALY - OCTOBER 15: Andrea Agnelli, President of Juventus looks on prior to during the Serie A match between Torino FC and Juventus at Stadio Olimpico di Torino on October 15, 2022 in Turin, Italy. (Photo by Valerio Pennicino/Getty Images)

 

W poniedziałek, 22 Maja sąd w Rzymie wydał wyrok odejmujący Juventusowi 10 punktów w związku z oszustwami dotyczącymi wartości transferów oraz innych nieprawidłowości finansowych. Cała saga rozpoczęła się już w listopadzie 2022 roku, gdy zarząd Juventusu zrezygnował z funkcji, a na jaw zaczęły wychodzić pierwsze informacje o potencjalnych problemach związanych z trwającym dochodzeniem prokuratury.

Na początku 2023 roku zapadł bardzo głośny wyrok skazujący Juventus na odjęcie 15 punktów w Serie A. Spowodowało to spadek z 3 pozycji w tabeli na odległe, 10 miejsce, a wizja wywalczenia miejsca w Lidze Mistrzów była marzeniem. W związku z niekorzystnym wyrokiem, Juventus odwołał się od kary i w kwietniu przywrócono im odebrane punkty, dzięki czemu Juve powróciło do ścisłej czołówki. Szczęście to jednak było ulotne, ponieważ wyrok wisiał w powietrzu, kwestią jedynie był jego rozmiar.

 

W poniedziałek podczas rozprawy, prokurator Giuseppe Chiné wnioskował o odjęcie 11 punktów, jednak ostatecznie postanowiono odjąć 10. Co ciekawe, podczas styczniowych rozpraw, prokuratora żądała 9 punktów kary, a odjęto ich aż 15. 

 

Po utracie punktów, Juventus spadł w ligowej tabeli na 7 miejsce i traci 1 punkt do pozycji premiowanej grą w Lidze Konferencji Europy, 2 punkty do miejsca premiowanego grą w Lidze Europy, oraz aż 4 miejsca, które pozwoliłoby na awans do Ligi Mistrzów. Poniedziałkowa przegrana z Empoli strasznie skomplikowała sytuację Starej Damy, która w przyszłej kolejce zmierzy się z AC Milanem i pilnie potrzebuje zwycięstwa, jeśli chce marzyć o grze w jakimkolwiek europejskim pucharze.

Jan Kawecki

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.