Włoszka Antonella Palmisano w dniu swoich 30. urodzin zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w chodzie sportowym na 20 km. Dziesiąte miejsce zajęła Katarzyna Zdziebło.

Palmisano (ur. 6 sierpnia 1991 roku) uzyskała czas 1:29.12. Wyprzedziła o 25 sekund Kolumbijkę Sandrę Lorenę Arenas i o 45 Chinkę Liu Hong, złotą medalistkę na tym dystansie z Rio de Janeiro (2016 rok). Dziewięć lat temu w Londynie Azjatka była trzecia.

Olimpijskie zawody w chodzie odbywają się w Sapporo. Dobrze spisała się Zdziebło, która uplasowała się na 10. pozycji ze stratą dwóch minut 17 sekund do Włoszki.

Kilka godzin wcześniej Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Polak osiągnął rezultat 3.50,08. Srebro zdobył Niemiec Jonathan Hilbert, a brąz Kanadyjczyk Evan Dunfee.