Kulomiot Michał Haratyk zdobył srebrny medal halowych mistrzostw Europy w Toruniu. W najlepszej próbie uzyskał 21,47 i przegrał o 15 cm z Czechem Tomasem Stankiem. To pierwszy medal polskich lekkoatletów w imprezie, która potrwa do niedzieli. Marcin Lewandowski dobiegł do mety jako drugi w biegu na 1500 m.

BIEG NA 400 METRÓW

Jednej setnej sekundy zabrakło Kajetanowi Duszyńskiemu, by awansować do sobotniego finału biegu na 400 m lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy w Toruniu. Polski sprinter zajął trzecie miejsce w swojej serii półfinałowej i miał czas 47,26.

Do finału dostało się dwóch pierwszych zawodników z każdego z trzech biegów. Lekkoatlecie AZS Łódź niewiele zabrakło, by w tym gronie się znaleźć. Po raz kolejny w tej imprezie popisał się niesamowitym finiszem. Jeszcze na 100 m przed metą był piąty. W końcówce zabrakło tzw. rzutu na taśmę.

W półfinale wyprzedzili go Holender Liemarvin Bonevacia – 46,75 i Słoweniec Luka Janezic – 47,25. O medale powalczy trzech Holendrów.

Duszyński był jednym reprezentantem biało-czerwonych w stawce. Pozostali postanowili oszczędzać swoje siły na sztafetę, która zaplanowana jest na niedzielę.

BIEG NA 800 METRÓW

Trzech Polaków: Patryk Dobek, Adam Kszczot i Mateusz Borkowski awansowało do sobotnich biegów półfinałowych na 800 m w lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu.

Dobek to niespodzianka tego sezonu halowego. Zawodnik SKLA Sopot dotychczas specjalizował się w biegu na 400 m ppł, ale zimą postanowił spróbować sił na wymagającym dystansie 800 m. I jak na razie wychodzi mu to znakomicie. Najpierw sensacyjnie został halowym mistrzem kraju, wyprzedzając na finiszu dwukrotnego wicemistrza świata Adama Kszczota, a w piątek awansował do półfinału halowych mistrzostw Europy.

Całkowicie inaczej swój bieg rozegrał Kszczot. Jeden z najlepszych zawodników na tym dystansie, nazywany „profesorem”, postanowił poprowadzić swoją serię. I był na czele do 600. metra. Na ostatnim okrążeniu wyprzedził go szybki Brytyjczyk Guy Learmonth – 1.49,66. Polski trzykrotny halowy mistrz Europy osiągnął czas 1.50,53.

W spokojnym biegu awansował też Borkowski. Niespełna 24-letni zawodnik RKS Łódź od początku ustawił się na drugiej pozycji i na tej też skończył. Polak uzyskał czas 1.47,78, a triumfował Szwed Andreas Kramer – 1.47,55.

Półfinały rozpoczną się w sobotę o godz. 19.25.

PIĘCIOBÓJ

Paulina Ligarska zajęła siódme miejsce w pięcioboju w halowych mistrzostwach Europy w Toruniu. Lekkoatletka SKLA Sopot uzbierała 4484 pkt, co jest piątym wynikiem w historii tej konkurencji w Polsce. Złoto wywalczyła Belgijka Nafissatou Thiam – 4904 pkt.

Na dziewiątym miejscu uplasowała się druga z Polek, niespełna 22-letnia Adrianna Sułek – 4231 pkt.

To był debiut Ligarskiej na tak dużej imprezie międzynarodowej. Polka może być z siebie zadowolona, bo poprawiła cztery rekordy życiowe. Uzyskiwała kolejno w biegu na 60 m ppł – 8,67, w skoku wzwyż – 1,80, w pchnięciu kulą – 13,59, w dal – 6,14 i na 800 m – 2.16,88.

Mistrzyni olimpijska w siedmioboju Thiam nie dała rywalkom szans. Srebro wywalczyła jej rodaczka Noor Vidts – 4791 pkt, a brąz Węgierka Xenia Krizsan – 4644 pkt.

PCHNIĘCIE KULĄ

Haratyk bronił w Toruniu tytułu i do piątej kolejki prowadził w konkursie, dzięki uzyskanemu w trzecim podejściu wynikowi 21,33. Walka jednak była wyrównana i trwała do samego końca. Gdy Stanek pchnął 21,62 m, Polak poprawił się na 21,47, ale to było za mało na wyprzedzenie rywala. W ostatniej kolejce zawodnik KS Sprint Bielsko-Biała i rekordzista kraju osiągnął 21,21.

BIEG NA 1500 METRÓW

Lewandowski uzyskał czas 3.38,06 i przegrał z Ingebrigtsenem o pół sekundy. Trzeci był Hiszpan Jesus Gomez – 3.38,47. Michał Rozmys przebiegł na szóstym miejscu – 3.40,11.

Lewandowski dobiegł do mety jako drugi, ale został halowym mistrzem Europy, bo pierwszy Jakob Ingebrigtsen został zdyskwalifikowany. Norweg na pierwszym łuku stracił równowagę i postawił stopę poza tor.

Jakob wskazywał, że został zepchnięty poza tor i z tego powodu nie powinien być ukarany. Argument został zaakceptowany i to Ingebrigtsen z powrotem cieszy się z tytułu Halowego Mistrza Europy.

Transmisja z sesji porannej zaplanowana jest na TVP Sport od 9:40.

sobota, 6 marca

10.00 60 m, siedmiobój: Paweł Wiesiołek

10.04 skok o tyczce mężczyzn, eliminacje: Piotr LisekRobert SoberaPaweł Wojciechowski

12.15 pchnęcie kulą, siedmiobój: Paweł Wiesiołek

12.50 60 m mężczyzn, półfinał: ew. Domik KopećRemigiusz OlszewskiPrzemysław Słowikowski

20.25 400 m kobiet, FINAŁ: ew. Małgorzata Hołub-KowalikJustyna Święty-Ersetic

20.58 60 m mężczyzn, FINAŁ: ew. Domik KopećRemigiusz OlszewskiPrzemysław Słowikowski