Przed nami analiza grupy C, która też zapowiada się bardzo ciekawie. 

Słowenia

Ostatnie turnieje

Oba poprzednie turnieje – w Republice Południowej Afryki oraz w Belgii Holandii – kończyli z zaledwie jedną porażką. Ta, za każdym razem, krzyżowała jednak ich plany. W Niemczech spróbują przerwać tę serię i po raz pierwszy wyjść z grupy.

Mecze towarzyskie

Reprezentacja Słowenii rozegrała w ostatnich miesiącach aż pięć meczów towarzyskich. Słoweńcy zagrali z USA, Maltą, Portugalią, Armenią oraz Bułgarią. Mieli oni dużo czasu do przygotowań, ponieważ awans na EURO zapewnili już sobie w listopadzie. 

Dania

Ostatnie turnieje

Największy sukces w mistrzostwach Europy Duńczycy zanotowali w 1992 r., kiedy to triumfowali na turnieju odbywającym się w Szwecji. Wtedy reprezentacja Danii ograła w decydującym starciu Niemców 2:0. Do sukcesu poprowadził swoją kadrę Henrik Larsen, który zdobył podczas tego Euro trzy bramki. Do 2004 r. Duńczycy byli regularnymi uczestnikami mistrzostw Starego Kontynentu, dochodząc maksymalnie do ćwierćfinału. Podczas Euro 2020 Dania była rewelacją turnieju i dotarła aż do półfinału rozgrywek, w którym po dogrywce przegrała z Anglią 1:2.

Mecze towarzyskie

Podczas przygotowań Duńczycy rozegrali cztery sparingi, z: Szwajcarami, Wyspami Owczymi, Szwecją oraz Norwegią. 

Serbia

Ostatnie turnieje

Ominął ich mundial 2014 w Brazylii, ale powrócili cztery lata później, gdy najważniejsza impreza piłkarska odbywała się w Rosji. Trafili do stosunkowo łatwej grupy eliminacyjnej, którą zasłużenie wygrali, ale na samych mistrzostwach ponownie zawiedli. W fazie grupowej mierzyli się kolejno z Kostaryką, Szwajcarią i Brazylią, więc szanse na awans były stosunkowo wysokie. W pierwszym meczu wygrali 1:0, a w kolejnym szybko wyszli na prowadzenie. Jednak Szwajcarzy odwrócili wtedy losy meczu i ostatecznie zwyciężyli 2:1. W meczu o wyjście z grupy Brazylia okazała się być jednak zbyt mocna i pokonała Serbów 2:0. Było to spore rozczarowanie, choć tym razem przynajmniej reprezentacja Serbii nie zakończyła na ostatnim miejscu.

Mecze towarzyskie

Serbowie w czterech meczach towarzyskich rywalizowali z Rosją, Cyprem, Austrią oraz Szwecją. Piłkarze mocno przygotowywali się do nachodzącej imprezy. 

Anglia

Ostatnie turnieje

W 1996 r, Anglicy organizowali Euro we własnym kraju i zakończyli zmagania na miejscach 3-4, gdyż nie rozgrywano meczu o trzecie miejsce. Wtedy Wyspiarze stracili szansę na pierwszy finał w historii po porażce z Niemcami w rzutach karnych. Jedyną “11” zmarnował wtedy Gareth Southgate, który od 2016 r. jest głównym szkoleniowcem kadry narodowej. Anglicy długo nie potrafili przebić bariery półfinału mistrzostw Europy. W 2021 roku podczas Euro 2020 w końcu doszli do finału. Wówczas przegrali jednak na Wembley z Włochami 1:2 i ciągle pozostają bez tytułu mistrza Europy.

Mecze towarzyskie

Anglicy mierzyli się podczas przygotowań z Belgią, Brazylią, Bośnią i Hercegowiną oraz z Islandią. Ta kadra dobrała sobie na pewno wymagających rywali podczas sparingów. 

TERMINARZ

  1. 16 czerwca 2024 18:00 | Słowenia – Dania MHPArena, Stuttgart
  2. 16 czerwca 2024 21:00 | Serbia – Anglia Veltins-Arena, Gelsenkirchen
  3. 20 czerwca 2024 15:00 | Słowenia – Serbia Allianz Arena, Monachium
  4. 20 czerwca 2024 18:00 | Dania – Anglia Commerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem
  5. 25 czerwca 2024 21:00 | Anglia – Słowenia RheinEnergieStadion, Kolonia
  6. 25 czerwca 2024 21:00 | Dania – Serbia Allianz Arena, Monachium

 

UDOSTĘPNIJ
Marcel Kowalczuk
15-letni chłopak, który od jakiegoś czasu próbuje swoich sił w dziennikarstwie. Pracuje w redakcji RadioGOL i Podkarpacie LIVE. Piszę i komentuje!