Norweg, Halvor Egner Granerud zwyciężył w sobotnim konkursie Pucharu Świata na skoczni Kulm i został nowym liderem Pucharu Świata. Podium uzupełnili Austriak, Stefan Kraft i Słoweniec, Domen Prevc. Tuż za czołową trójką znalazł się najlepszy z Polaków – Piotr Żyła.  

Halvor Egner Granerud prowadził po 1. serii, w której poszybował najdalej – 238 metrów. Pięć punktów za Norwegiem znalazł się Słoweniec, Domen Prevc, po skoku na odległość 236 metrów. Na półmetku podium uzupełniał Stefan Kraft. Austriak uzyskał 232,5 metra. 4.4 punktu tracił do najlepszej trójki najlepszy z Polaków – Piotr Żyła. Wiślanin poleciał na 233, 5 metra. W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Jelar, Deschwanden, Hoerl, Tande, Wellinger i Aleksander Zniszczoł. Drugi najlepszy z Polaków poprawił swój rekord życiowy – 222,5 metra i zamykał czołową dziesiątkę. Rozczarowani po pierwszej serii byli Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Obaj wylądowali przed punktem K i zajmowali miejsca w drugiej dziesiątce. Kubacki był piętnasty, a Stoch dwudziesty. Po raz kolejny nie popisało się jury, które zbyt szybko obniżyło belkę przez to kilku zawodników nie miało szans uzyskać zadowalających rezultatów. Do “wyciętych” należeli m.in. Robert Johansson i Peter Prevc. Obaj nie pokonali granicy 130 metrów. 

W drugiej serii Granerud lotem na odległość 231 metrów potwierdził, że był dziś zdecydowanie najlepszy. Norweg o ponad osiem punktów wyprzedził ostatecznie drugiego Stefana Krafta. Austriak uzyskał w serii finałowej 234 metry i zamienił się miejscami z Domenem Prevcem. Dla Słoweńca to pierwsze podium w sezonie. Zaledwie 2.4 punktu zabrakło do podium Piotrowi Żyle. Najlepszy z Polaków uzyskał w finale 226,5 metra. Na piątą lokatę przesunął się Jan Hoerl, po skoku na odległość 223 metrów. Wielki awans na szóste miejsce zanotował Timi Zajc, który otarł się o rekord skoczni uzyskując 243 metry. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Jelar, Eisenbichler, Wellinger i Dawid Kubacki. Lider Pucharu Świata uzyskał w finale 230,5 metra. Wystarczyło to na awans do czołowej dziesiątki, ale nie wystarczyło do utrzymania koszulki lidera Pucharu Świata.  Na 17. miejsce awansował w serii finałowej Kamil Stoch (203 m). Dwie pozycje niżej zakończył zawody Aleksander Zniszczoł (165,5 m). 

Dzięki sobotniej wygranej, Halvor Egner Granerud został nowym liderem Pucharu Świata. Reprezentant Norwegii wyprzedził o 26 punktów Dawida Kubackiego. Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek. Granerud prowadzi również w rozpoczętej dziś rywalizacji o Małą Kryształową Kulę, której klasyfikacja jest tożsama z wynikami sobotnich zawodów.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Bad Mitterndorf. O 12:45 rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanych na 14:15 zawodów. Zapraszamy na relację do Radio GOL. 

UDOSTĘPNIJ