Kamil Stoch

Karl Geiger rozpoczął 69. Turniej Czterech Skoczni od zwycięstwa po interesującym konkursie. Niemiecki skoczek pokonał Kamila Stocha, który zajął drugie miejsce na podium i Mariusa Lindvika, któremu przypadła trzecia lokata. Punkty zdobyło pięciu Polaków.

Po zamieszaniu związanym z niejednoznacznym testem na koronawirusa Klemensa Murańki i odwołanymi kwalifikacjami, ostatecznie do pierwszej serii konkursowej dopuszczono 62 skoczków. Wyniki premierowej odsłony rywalizacji były nieco zaskakujące. W końcówce sesji – podczas skoków czołówki Pucharu Świata – wzmógł się wiatr z tyłu skoczni, który przeszkodził najlepszym zawodnikom w oddaniu dobrych skoków. Ostatecznie w pierwszej serii triumfował Karl Geiger przed Mariusem Lindvikiem i Philippem Aschenwaldem. Kamil Stoch był czwarty, Dawid Kubacki dwunasty, Andrzej Stękała dziewiętnasty a Piotr Żyła dwudziesty szósty. Niespodziewanie nisko znaleźli się faworyci – pierwszy skok uplasował Halvora Egnera Graneruda na 9. pozycji, a Markus Eisenbichler został sklasyfikowany na 27. miejscu.

W drugiej serii warunki jednak poprawiły się i najlepszym zawodnikom udało się odrobić pozycje. Lider pozostał jednak ten sam – Karl Geiger. Niemiec utrzymał prowadzenie i odniósł pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w Pucharze Świata. Na drugim stopniu podium uplasował się dzięki dwóm równym próbom Kamil Stoch, a topową „3” uzupełnił Marius Lindvik. Zmagania na 4. miejscu zakończył Halvor Egner Granerud, a za nim znalazł się Markus Eisenbichler. Szósty był Stefan Kraft, a na 7. pozycji uplasował się Andrzej Stękała. Za jego plecami rywalizację ukończyli Philipp Aschenwald oraz Anze Lanisek, a czołową „10” zamknął Ziga Jelar. Dawid Kubacki został sklasyfikowany na 15. pozycji, 21. był Piotr Żyła a Klemens Murańka skończył rywalizację z 30. rezultatem.

Kolejne zawody w ramach Turnieju Czterech Skoczni odbędą się 1 stycznia w Garmisch–Partenkirchen. Polacy pojawią się tam w niezmienionym składzie. Następnie skoczkowie udadzą się do Innsbrucka i Bischofshofen na tradycyjny finał rywalizacji w legendarnym cyklu.

Autor: Adam Wojtowicz
Źródło: Informacja własna