Coraz częściej z futbolowego świata napływają do nas dobre informację w kwestii wznowienia rozgrywek piłkarskich. Oprócz pewnego wznowienia polskiej Ekstraklasy (29 maja), znamy także dokładny plan powrotu wielu lig m.in: portugalskiej, czeskiej i austriackiej. Oprócz tego, polska liga wzbudza duże zainteresowanie wśród zagranicznych krajów, a nasze rozgrywki na pewno transmitowane będą w Portugali czy Szwajcarii.

PKO Ekstraklasa

Już od dwóch tygodni wszystkie ekstraklasowe kluby wróciły do treningów drużynowych. Jako pierwsi zgody na zajęcia otrzymały Legia Warszawa, Wisła Płock, Piast Gliwice, Górnik Zabrze, Raków Częstochowa, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin, Cracovia, Jagiellonia Białystok, Lech Poznań i Wisła Kraków. Później do tego grona dołączyły Arka Gdynia, ŁKS Łódź, a także Lechia Gdańsk. Największy strach był w Koronie Kielce, która jako ostatnia zaczęła treningi, ale i tam koniec końców analiza wykazała, że można ćwiczyć w grupie. Na tą chwilę żadna z drużyn nie ma problemu ze zdrowiem – zachowywane są wszelkie środki ostrożności, a coraz częściej dochodzi do grania wewnętrznych sparingów tak jak w Śląsku Wrocław.

Bezpieczeństwo i procedury

Bezpieczeństwo podczas meczów będzie warunkiem priorytetowym, specjalnie przygotowane zasady przez Ekstraklasę SA pozwolą na to, by ograniczyć w jak największy stopniu możliwość zarażenia wirusem. “Najważniejszym z zapisów regulaminu jest podział stadionów na specjalne strefy. Osoby z identyfikatorami przyporządkowującymi ich do danego obszaru, nie będą mogły przemieszczać się do innego sektora. Konferencje prasowe po meczu zostaną zamknięte dla mediów zewnętrznych i będą odbywały się w formie przekazu telewizyjnego, z możliwością zadawania pytań przez dziennikarzy za pośrednictwem rzeczników prasowych klubów. Kluczowym miejscem na obiekcie będzie „strefa zero” (zaznaczona ciemno – czerwonym kolorem), w której przebywać będą jedynie te osoby, które przeszły wcześniej izolację i zostały przebadane na obecność koronawirusa” – czytamy na oficjalnej stronie Ekstraklasy.

Tańsze testy

 W regulaminie przygotowanym przez Ekstraklasę SA czytamy, także, że na 48 godzin przed meczem każdy z grupy 50 wybranych osób przez klub musi przejść dwa razy testy na przeciwciała koronawirusa – jest to tańsza i mniej dokładna wersja. Koszt jednego takiego testu to około 90 zł, lecz w przypadku niejasności związanych z potencjalnym zakażeniem, pracownikowi bądź zawodnikowi klubu można przeprowadzić testy genetyczne, których cena opiewa na 400 zł. “Jeżeli wszystkie badania w Ekstraklasie, 1. i 2. lidze będą kosztować ponad milion złotych, to my ten milion zapłacimy. Kwestia płatności za testy jest naprawdę ostatnim zmartwieniem w tej sytuacji, którą mamy” – prezes PZPN Zbigniew Boniek w rozmowie z “Przeglądem Sportowym”.

Nakaz przeprowadzenia testów będzie mieć także obsługa transmisji meczów, a każda osoba na stadionie (oprócz 22 piłkarzy na płycie boiska) będzie musiała zasłonić twarz. Koszt wszystkich testów pokryje PZPN.

Bez chłopców od podawania piłek, maksymalnie dziesięciu fotoreporterów za bramką.

Podczas organizacji meczów na stadionie przebywać ma jak najmniejsza ilość ludzi, dzięki czemu uformowały się nowe zasady: maksymalnie dziesięciu fotoreporterów za bramką, brak chłopców od podawania piłek (przy bandach będą leżeć 24 piłki), jakikolwiek catering jest zabroniony. Nie będzie również dziecięcej eskorty i maskotek.

Prawa do transmisji PKO Ekstraklasy

Jako pierwsi do transmisji Ekstraklasy na czas pandemii zgłosili się Portugalczycy, którzy na ogólnie dostępnym programie będą pokazywać swoich rodaków: Andre Martinsa (Legia Warszawa) i Pedro Tibe (Lech Poznań). Do tej pory transmisje meczów PKO Ekstraklasy można było oglądać w Polsce, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Chorwacji, Macedonii Północnej, Słowenii, Kosowie, Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Rozmowy o podpisanie kontraktu w sprawie praw do transmisji kolejek 27 – 37, a także ich poszerzenia prowadzone są z krajami bałkańskimi, Niemcami, Szwajcarami, mówi się także o krajach skandynawskich, południowoeuropejskich oraz nawet azjatyckich.

Terminarz
  • 29 maja – restart rozgrywek
  • 14 czerwca – ostatnia kolejka rundy zasadniczej
  • 19 czerwca – początek rundy finałowej
  • 18 i 19 lipca – ostatnia kolejka w grupach spadkowej i mistrzowskiej

Piątek, 29 maja
18:00 Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa (Canal+ Sport)
20:30 Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin (Canal+ Sport / Canal+ 4K)

Sobota, 30 maja
15:00 ŁKS Łódź – Górnik Zabrze (Canal+ Sport / nSport+)
17:30 Piast Gliwice – Wisła Kraków (Canal+ Sport)
20:00 Lech Poznań – Legia Warszawa (Canal+ Sport / Canal+ 4K / TVP Sport)

Niedziela, 31 maja
12:30 Wisła Płock – Korona Kielce (Canal+ Sport)
15:00 Cracovia – Jagiellonia Białystok (Canal+ Sport)
17:30 Lechia Gdańsk – Arka Gdynia (Canal+ Premium / Canal+ 4K)

28. kolejka PKO Ekstraklasy
Piątek, 5 czerwca
18:00 Korona Kielce – Piast Gliwice (Canal+ Sport)
20:30 Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk (Canal+ Sport / Canal+ 4K)

Sobota, 6 czerwca 2020
15:00 Jagiellonia Białystok – Wisła Płock (Canal+ Sport / nSport+)
17:30 Zagłębie Lubin – Lech Poznań (Canal+ Sport / Canal+ 4K)
20:00 Pogoń Szczecin – Cracovia (Canal+ Sport / TVP Sport)

Niedziela, 7 czerwca 2020
12:30 Raków Częstochowa – ŁKS Łódź (Canal+ Sport)
15:00 Arka Gdynia – Śląsk Wrocław (Canal+ Sport)
17:30 Wisła Kraków – Legia Warszawa (Canal+ Premium / Canal+ 4K)

29. kolejka PKO Ekstraklasy
Wtorek, 9 czerwca
18:00 Lechia Gdańsk – Cracovia (Canal+ Sport)
18:00 Piast Gliwice – Górnik Zabrze (Canal+ Sport 2)
20:30 Zagłębie Lubin – Korona Kielce (Canal+ Sport 2)
20:30: Lech Poznań – Pogoń Szczecin (Canal+ Sport / TVP Sport / Canal+ 4K)

Środa, 10 czerwca
18:00: Wisła Płock – Śląsk Wrocław (Canal+ Sport 2)
18:00: Wisła Kraków – Raków Częstochowa (Canal+ Sport)
20:30: ŁKS Łódź – Jagiellonia Białystok (Canal+ Sport 2)
20:30 Legia Warszawa – Arka Gdynia (Canal+ Sport / Canal+ 4K)

30. kolejka PKO Ekstraklasy
Niedziela, 14 czerwca
Arka Gdynia – Wisła Kraków
Cracovia – Wisła Płock
Górnik Zabrze – Legia Warszawa
Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice
Korona Kielce – Lech Poznań
Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk
Raków Częstochowa – Zagłębie Lubin
Śląsk Wrocław – ŁKS Łódź

Relacje ze wszystkich meczów PKO Ekstraklasy można słuchać na żywo za pośrednictwem naszego radia. Zapraszamy!

Plan jest, realizacji nie ma… Ligi zagraniczne!

Premier League, Serie A czy La Liga Santander to ligi, które jeśli chodzi o organizacje i powrót na boiska są daleko w tyle… Pomimo wznowienia treningów przez wszystkie z nich,  powrót na boiska nie nastąpi szybciej niż na początku czerwca. Jedynymi krajami, które wystartują szybciej z rozgrywkami niż polska Ekstraklasa (i wcześniej Niemcy), będą Czechy i Węgry, w których to start przewidywany jest na 23 maja. Zaraz po polskiej lidze (30 maja) wystartuje liga portugalska, a trzy dni później Tipico Bundesliga (Austria).

Przewidywane starty:

Premier League (Anglia) – 13 czerwca

La Liga (Hiszpania) – 12 czerwca

Serie A (Włochy) – 13 czerwca

Prva HNL (Chorwacja) – 6 czerwca

Oni już nie zagrają

Pomimo spadkowej tendencji zachorowań na koronawirusa, wiele krajów zdecydowało się na zakończenie rozgrywek jest to: Francja, Belgi, Holandia, Cypr i Szkocja. Więcej na temat zakończonego sezonu w ostatnim wymienionym kraju dowiesz się klikając tutaj: 

http://radiogol.pl/wiadomosci/patryk-klimala-medal-celtic-mistrzem-szkocji/

UDOSTĘPNIJ
Miłosz Michałowski
Piszę przede wszystkim o piłce nożnej, czasem formule 1 i tenisie. W wolnym czasie zajmuje się muzyką i uprawiam sport.