[O biegaczach narciarskich z Finlandii. Tu fragment poświęcony biegowi na 50 km na MŚ 1939 w Zakopanem, kiedy mogli zgłosić protest i zdobyć złoto zamiast Norwega Bergendahla]

Okazało się jednak, już po zakończeniu biegu, że od tytułu mistrza świata wciąż dzielił go… zaledwie jeden ruch. I to nie nogą z przytroczoną nartą, ale ręką trzymającą w dłoni długopis nad arkuszem wniosku do komisji sędziowskiej. Działacze z Finlandii dojrzeli bowiem wymianę narty dokonaną przez zwycięzcę w trakcie zmagań. Regulamin dopuszczał taką możliwość tylko w przypadku złamania deski. U Norwega natomiast doszło do pęknięcia wiązań. Zgodnie z przepisami groziła mu więc dyskwalifikacja. Wszystko zależało zatem od decyzji Karppinena.

Jedną szalę tej wagi obciążała przepotężna pokusa zgarnięcia złotego medalu, drugą – zasady fair play. Zmiana narty nie wpłynęła bowiem na wyniki rywalizacji, pozwoliła jedynie Bergendahlowi, który formą zdecydowanie przewyższał resztę stawki, kontynuować walkę po wypadku losowym. Wśród publiczności niczym iskra przetoczyła się pogłoska o planowanym proteście. Wystarczało tylko kilka kropel atramentu układających się w parafkę, by zmienić losy rywalizacji. Kierownictwo ekipy fińskiej zdążyło już poinformować, że protest będzie złożony. Poza zmianą narty dopatrzyło się bowiem także pomocy przy smarowaniu nowej deski na trasie. A taka pomoc również była zabroniona.

Ostatecznie jednak wygrał zdrowy rozsądek, wygrał honor, wygrało fair play, co znaczyło, że wygrał Bergendahl. Do 18:30 nie wpłynął żaden protest, a była to ostateczna godzina składania skarg. Protest, choć uzasadniony regulaminem, byłby pogwałceniem zasad rywalizacji sportowej. Finom decyzja o zaniechaniu protestów przyniosła również wielki szacunek kręgów sportowych.

Powyższy fragment pochodzi z książki “Opowieści z dwóch desek” autorstwa Wojciecha Bajaka. Radio GOL objęło nad nią patronat medialny. Z tego również powodu dla naszych czytelników mamy specjalny kod rabatowy “GOL” ze zniżką 40%! Serdecznie zachęcamy do jej nabycia oraz zapoznania się z pełną treścią publikacji.

ZOBACZ TAKŻE: FRAGMENT ROZDZIAŁU „FIS-POGODA”

UDOSTĘPNIJ