[O wyjątkowej złośliwości aury w czasie Mistrzostw Świata w narciarstwie. Tu fragment poświęcony biegom na MŚ w Lahti w 1926 r.] – fragment książki „Opowieści z dwóch desek”.

W czasie samych zmagań w Lahti temperatura z kolei ani razu nie podniosła się powyżej –20 stopni. W najzimniejszym dniu zawodnicy rywalizowali nawet przy –42! Pierwsze wrażenia z tych niecodziennych warunków były nawet dość zabawne. Biegacze fińscy zabezpieczali twarz grubą warstwą wazeliny. Na takim mrozie substancja ta jednak twardniała, tworząc coś w rodzaju gipsowych masek, z trudem ściąganych, czy raczej zdrapywanych nożykami oraz brzytwami, na mecie. Norwegowie ubrani w grube kombinezony wyglądali z kolei jak uczestnicy wyprawy Amundsena na biegun północny. Szwedzi zaś już na miejscu zaopatrzyli się w puszyste koszule nocne, które stanowiły dla nich dodatkową ochronę. Założone na wierzch wyglądały dość komicznie.

Przy tych mrozach wzdłuż tras narciarskich kibice i organizatorzy palili ogniska, by zawodnicy w trakcie zmagań mogli ogrzać ręce choć przez chwilę. Jednym z nich opiekował się szwedzki dziennikarz Svend Lindhagen, który właściwie wprost z trasy zagarniał uczestników zmagań, czasem używając nawet siły wobec najbardziej niepokornych.

Polaków akurat nie było na starcie, ale pojawili się sąsiedzi zza południowej granicy i to właśnie jeden z reprezentantów Czechosłowacji, Emmerich Rath, przebił chyba wszystkie absurdy tego wyścigu. Na trasę biegu na 30 kilometrów ruszył z ogromnym plecakiem. Po kilku kilometrach tajemnica pakunku na plecach została wyjaśniona. W torbie Rath przewoził… niewielki gramofon. Gdy temperatura oscylująca w tym czasie w okolicy –30–40 stopni coraz mocniej dawała mu w kość, zatrzymał się w lesie, puścił muzykę i zaczął tańczyć, by rozgrzać nogi i ręce! Zresztą tych zawodów nie ukończył. Podobnie zresztą jak pozostali zawodnicy spoza Skandynawii.

Patronem medialnym książki autorstwa Wojciecha Bajaka pt. „Opowieści z dwóch desek” jest Radio GOL. Serdecznie zachęcamy do jej nabycia oraz zapoznania się z pełną treścią publikacji. Dla naszych Czytelników mamy specjalny kod rabatowy „GOL”, który zapewnia 40% zniżki przy zakupie. W celu nabycia książki należy kliknąć TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE: FRAGMENT ROZDZIAŁU „CHŁOPCY Z KONGSBERGU”

UDOSTĘPNIJ
Bartosz Pająk
Komentator i redaktor Radia GOL, ponadto piłkarz i spiker IV-ligowego Orlicza Suchedniów oraz jego człowiek od social mediów. Prywatnie sympatyk Manchesteru United, polskiej Ekstraklasy i pierwszej ligi. W wolnych chwilach miłośnik transportu kolejowego.