Otwarcie sezonu kłusaczego, a także Nagroda Irandy i Nagroda Cometa będą najważniejszymi wydarzeniami tego weekendu na Torze Służewiec. W Newmarket natomiast rozegrane zostaną pierwsze gonitwy klasyczne – 2000 Gwinei i 1000 Gwinei.

Podczas dnia otwarcia sezonu w minioną niedzielę nie oglądaliśmy gonitw kłusaków francuskich. W ten weekend zaplanowane są trzy – otwierające zarówno sobotę, jak i niedzielę na Służewcu, a także zamykająca program sobotnich wyścigów. Zwłaszcza Otwarcie Sezonu Kłusaczego zapowiada się ciekawie – Fend d’Ukraine i Eden Pierji prezentowali się już na torze w Berlinie, natomiast wyżej liczone są Factoriel czy Goteborg.

Gonitwy imienne zaplanowane są na niedzielę. W Nagrodzie Irandy będzie można przyjrzeć się kolejnym kandydatom do Błękitnej Wstęgi – tym razem już na dystansie 2000 m. Don Kasters i Przystojnykaźmierz jako dwulatki wygrali po dwie gonitwy grupowe, nie odnosząc jednak takich sukcesów w rywalizacji kat. B czy A. Poza nimi starty w grupie I mają na swoim koncie Taymour i Modus Vivendi (wygrane tylko w grupie II), natomiast dla reszty będzie to debiut na tym poziomie – przy czym zauważyć należy, że Dominanta biegała tylko raz i dopiero powraca po kontuzji.

Sympatycy koni czystej krwi arabskiej będą mieli swoje święto w Nagrodzie Cometa – również rozgrywanej na dystansie 2000 m, przeznaczonej dla koni 4-letnich i starszych. Ciężko mówić o faworytach w bardzo mocnej stawce z udziałem dwóch derbistów – Wielkiego Dakrisa (2020) i Dragona (2019). ponadto zaprezentują się Purhib oraz trzej przedstawiciele stajni Al Khalediah – Rasmy, Mayar i Wasma.

Spośród pozostałych gonitw służewieckich ciekawie prezentuje się stawka sobotnie gonitwy piątej na 1600 m koni 4-letnich i starszych – do maszyny startowej wejdą m.in. Quibou (drugi w ubiegłorocznej Nagrodzie Rulera) czy Emiliano Zapata (zwycięzca tej klasycznej gonitwy w 2019 roku).

Najlepsi trzyletni milerzy w Polsce szykują się już do Rulera, która zaplanowana jest na 14 maja, natomiast na Wyspach Festiwal Gwinei w Newmarket rozpocznie sezon 2022 British Champions Series. W Nagrodzie 2000 Gwinei wystartuje imponująca stawka 15 koni, w tym kilku niepokonanych. Native Trail w aż pięciu startach dobiegał do mety pierwszy, a w sobotę pobiegnie pod Williamem Buickiem, który nigdy jeszcze nie zwyciężał w pierwszej odsłonie Potrójnej Korony. Luxembourg wygrywał trzykrotnie jako dwulatek, dopiero jednak będzie debiutował w tym sezonie, a dosiadać go będzie Ryan Moore. Drugim wysoko liczonym podopiecznym Aidana O’Briena będzie Point Lonsdale – zaznał już smaku porażki (w Curragh przegrał z Native Trail), tym razem do rewanżu posyłać go będzie Frankie Dettori. Ponadto pobiegną m.in. Perfect Power (wygrana podczas Royal Ascot w Norfolk Stakes), Coroebus (jedna przegrana – z Royal Patronage na 5 furlongów) czy inni niepokonani jeszcze, acz mniej doświadczeni Checkandchallenge oraz Light Infantry.

24 godziny później w Nagrodzie 1000 Gwinei pobiegną trzyletnie klacze. Stawki liczy sobie 14 uczestniczek, a wśród nich niepokonane Tenebrism (pod Moore’em w treningu u O’Briena), córka legendarnego Galileo, Tuesday (pod Dettorim, też w treningu u O’Briena) i jej pogromczyni z Curragh z zeszłego roku, Discoveries (pod Shane’em Foleyem, w treningu u Jessici Harrington). Warto zwrócić też uwagę na francuskiej hodowli Zellie – sezon 2021 zakończyła triumfem na Longchamp w milerskiej gonitwie o Nagrodę Marcela Boussaca. Jako trzylatka rozpoczęła jednak sezon od przegranej z Malavath w Deauville – również i ona zaprezentuje się w pierwszej klasycznej gonitwie klaczy w sezonie 2022.

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: materiały prasowe The Jockey Club

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.