26. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych przyniosły bardzo wiele emocji i bardzo dobry wynik polskich juniorek. Indywidualnie bardzo wysokie 5. miejsce zajęła Zofia Dudek, która do Lizbony jechała jako liderka polskiej drużyny, która wśród reprezentacji zajęła 6. miejsce!

Juniorki wystartowały na dystansie 4225 metrów. Na starcie pojawiły się 93 zawodniczki. Od początku w czubie trzymała się nasza liderka Zofia Dudek, która często decydowała się wychodzić na prowadzenie. Ambitną postawę przepłaciła na czwartym kilometrze, kiedy zdecydowanie osłabła i było już wiadomo, że marzenia o indywidualnym medalu trzeba odstawić na kolejną imprezę. Polce udało się jednak dobiec na fantastycznym 5. miejscu. 22. miejsce zajęła Oliwia Sarnecka, która na ostatnim okrążeniu wyprzedziła kilkanaście zawodniczek. 37. miejsce zajęła Natalia Bielak. Rezultat tych trzech zawodniczek złożył się na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej drużyn i był to trzeci wynik w historii startów Polski na Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych.

Juniorzy zajęli drużynowo odległe 17. miejsce. Najlepiej pobiegł Mikołaj Czeronek, który zajął 32. miejsce. Do wyniku drużynowego zaliczone zostały również rezultaty Łukasza Górskiego (84. miejsce) oraz Szymona Skalskiego (89. miejsca).

W kategorii U23 wystartował tylko jeden Polak – Dariusz Boratyński. Zajał on 58. miejsce.