W weekend rozegrana została 37. kolejka La Liga. Większość spotkań odbyło się w niedzielę i to właśnie wtedy, poznaliśmy drugiego spadkowicza, którym został Espanyol

To był ciekawy weekend. Real Sociedad zapewnił sobie grę w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. Z kolei Espanyol po remisie 2:2 z Valencią, jest już pewien spadku do Segunda Division.

Rodrygo 2:1 Sevilla

Jedynym sobotnim spotkaniem w 37. kolejce La Liga było starcie na Ramon Sanchez Pizjuan pomiędzy Sevillą a Realem Madryt. Lepiej w ten mecz weszli gospodarze, którzy już w 3. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą bramki Rafy Mira. „Los Blancos” mimo tego, że grali w okrojonym składzie, to jednak pokazali moc. Głównie za sprawą Rodrygo, który popisał się dubletem. Brazylijczyk najpierw w 28. minucie strzelił kapitalną bramkę z rzutu wolnego. Natomiast w 69. minucie 22-latek zabawił się z obroną gospodarzy pod polem karnym i wpakował piłkę do siatki. Po tym meczu na snajpera Królewskich zaczęto mówić „Rodrygo Fenomeno”, czyli podobnie jak była nazywana inna brazylijska legenda zespołu – Ronaldo.

Real mimo zwycięstwa wciąż nie jest pewien czy zakończy sezon na 2. miejscu w tabeli.

Barcelona pożegnała Camp Nou

To była szczególna niedziela dla klubu. Meczem z Mallorcą Barcelona pożegnała stadion Camp Nou, który to w przyszłym sezonie przejdzie gruntowny remont i ma to wszystko potrwać do listopada 2024 roku.

Poza tym ostatni domowy mecz w barwach Blaugrany rozegrali Sergio Busquets i Jordi Alba. Obydwaj postanowili odejść z klubu i kontynuować swoją karierę gdzie indziej.

Barcelona w pełni kontrolowała mecz z Mallorcą. Już w 48 sekundzie Ansu Fati otworzył wynik spotkania. Dwadzieścia minut później Hiszpan drugi raz wpisał się na listę strzelców wykańczając, piękną akcję kolegów. Wynik spotkania ustalił Gavi, popisując się świetnym strzałem z dystansu w 70. minucie.

Po meczu swoje pięć minut mieli jeszcze Alba i Busquets. Obrońca Barcy zaprezentował zdobyty w styczniu przez klub Superpuchar Hiszpanii. Z kolei kapitan drużyny wszedł na murawę z pucharem za mistrzostwo kraju.

Atletico lepsze od Sociedad

Hitowym niedzielnym starciem był mecz Atletico Madryt z Realem Sociedad. Drużyna gospodarzy pod wodzą Diego Simeone już jakiś czas temu zapewniła sobie awans do Ligi Mistrzów. Z kolei podopieczni Imanola Alguacila, musieli sobie jeszcze na to zapracować. ‚Txuri-urdin” musieli albo wygrać mecz w Madrycie, lub mimo niepowodzenia liczyć na stratę punktów Villarrealu.

Pierwszą część meczu mimo gola Griezmanna można określić jako nudną. W drugiej już się więcej działo. Goście naciskali, ale dobrze w bramce dysponowany był Ivo Grbić. W 73. minucie w swoim stylu gola na 2:0 dla Atletico zdobył Nahuel Molina.

Sociedad swoją postawą zasługiwało na gole. Dopiero jednak w 88. minucie Sorloth znalazł sposób na pokonanie bramkarza rywala.

Tym samym mimo porażki 2:1 Real Sociedad zapewnił sobie awans do Ligi Mistrzów.

Rayo Vallecano ograło Villarreal

Przed tą kolejką „Żółta Łódź Podwodna” wciąż miała szansę na przeskoczenie Realu Sociedad w tabeli, co dawałoby awans do Champions League. Ekipa Quiqe Setiena musiała nie tyle liczyć na porażkę drużyny z Kraju Basków w swoim meczu, ile wygrać też swój mecz w Madrycie z Rayo Vallecano.

Podopieczni Andoniego Iraoli nie byli gościnni dla rywali. Raul de Tomas i Isi Palazon strzelali bramki dla gospodarzy na Estadio Vallecas. Z kolei honorowe trafienie dla Villarrealu zanotował pod koniec meczu Lo Celso.

Porażka Villarrealu zapewnia im awans do Ligi Europy w następnym sezonie.

Trzy niewiadome przed ostatnią kolejką

W ostatniej kolejce musi się jeszcze wyjaśnić kilka spraw. Otóż pomiędzy Valladolid, Celtą Vigo, Almerią, Getafe, Valencią i Cadizem rozstrzygnie się, kto jako ostatni spadnie do Segunda Division. Najbliższej do tego drużynie Realu Valladolid, która będąc na 18 miejscu w tabeli, ma punkt straty do Celty Vigo.

Nadal nie wiemy też, która z ekip będzie reprezentowała Hiszpanię w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy. Najbliżej do tego Osasunie. Poza ekipą Jagoby Arrassate walczyć o 7. miejsce na koniec sezonu, mogą jeszcze Athletic Bilbao, Girona, Rayo Vallecano, Sevilla i Mallorca.

Najmniej prestiżową niewiadomą jest to, która z drużyn z Madrytu zdobędzie wicemistrzostwo kraju. Na razie na drugiej pozycji jest Real, który ma tylko punkt przewagi w tabeli nad Atletico.

Wszystkie mecze 38. kolejki zostaną rozegrane w 04.06.

Autor: Krzysztof Małek