Dziesiątka wspaniałych, czyli TOP 10 polskich lekkoatletów według RadioGol!

0

11. To był udany sezon!

Rok 2019 w polskiej lekkoatletyce był czasem ogromu sukcesów naszych zawodników. Sześć medali to dorobek reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w katarskim Doha. Siedem medali (w tym 5 złotych) zostało zdobytych w Glasgow na Halowych Mistrzostwach Europy. Polska zwyciężyła również w Drużynowych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy.  Nasza redakcja postanowiła wyróżnić dziesięć najlepszych lekkoatletów i dziesięć najlepszych lekkoatletek za 2019 rok. Zaczniemy od naszych wspaniałych lekkoatletów, którzy dostarczyli nam w tym roku wiele pozytywnych wrażeń i emocji.

10. Cyprian Mrzygłód

21-letniego zawodnika można uznać za objawienie sezonu. Mistrzostwo Polski w kategorii juniora wynikiem 80.79 metra zwiastowało początek wspaniałego sezonu. Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy oszczepnik osiągnął życiowy sukces. Zdobył złoty medal z fantastycznym rezultatem 84.97 metra, który jest nowym młodzieżowym rekordem Polski oraz rekordem zawodów. Niestety uraz łokcia zakończył przedwcześnie sezon zawodnika AZS-AWFiS Gdańsk, wykluczając go ze startu w Mistrzostwach Świata w Doha. Uważamy, że Mrzygłód w następnym sezonie pokaże na co go stać i będzie godnie walczył najpierw o minimum, a potem wspaniały wynik podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

9. Patryk Dobek

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, 10.08.2019 r. | FOT. Adam Kowalski

Dziewiątą pozycję w zestawieniu zajął tegoroczny Mistrz Polski z Radomia. Najlepszy z naszych płotkarzy miał bardzo udany, ale co najważniejsze wyrównany sezon. Podczas Uniwersjady zajął znakomite trzecie miejsce. Przyczynił się też do zwycięstwa Polski w Drużynowych Mistrzostwach Europy. Wygrał swój bieg (48.80 sekundy SB), zdobywając dwanaście cennych punktów. Mistrzostwa Świata zakończył na 22.miejscu odpadając w półfinale. Na zakończenie sezonu podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych zawodnik MKL Szczecin zdobył srebrny (4×400 metrów) i brązowy medal (400 metrów przez płotki). Możemy się spodziewać, że sezon olimpijski w wydaniu Dobka będzie jeszcze lepszy oraz, że będzie to kolejny krok do podbicia światowych bieżni.

8. Paweł Wojciechowski

Poznań Athletics Grand Prix 02.07.2019 r. | FOT. Adam Kowalski

Mistrz Świata z Daegu (2011 r.) sezonu letniego nie może zaliczyć do udanych. Halowy był zaś wręcz odwrotny. W Glasgow został Halowym Mistrzem Europy (5.90 metra). Z wielkimi nadziejami przystępował do sezonu na stadionie. Zdobył złoto Mistrzostw Polski pod nieobecność Piotra Liska oraz zajął pierwsze miejsce podczas Igrzysk Wojskowych w chińskim Wuhan. Niestety start w Mistrzostw Świata w Katarze zakończył już na eliminacjach zajmując 13. miejsce. Sądzimy, że Wojciechowski wyciągnął wnioski z tegorocznych startów i w Tokio udowodni, że nadal należy do światowej czołówki tyczkarzy.

7. Michał Rozmys

Zawsze w cieniu Lewandowskiego i Kszczota. Michał Rozmys może jednak śmiało powiedzieć: “To był mój najlepszy sezon w karierze”. Trzy złote medale podczas ważnych imprez w 2019 roku. Niepokonany był na Uniwersjadzie oraz dwukrotnie w Wuhan na Igrzyskach Wojskowych na dystansie 800 metrów i 1500 metrów. Zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski na dystansie 800m, ustępując jedynie Marcinowi Lewandowskiemu. Na Mistrzostwa Świata niestety nie pojechał, ale patrząc z perspektywy czasu może to pozytywnie wpłynąć na przygotowania do sezonu olimpijskiego. Rozmys nadal będzie się rozwijał i doskonalił. Można śmiało powiedzieć, że jest głównym kandydatem na przejęcie pałeczki od Lewandowskiego i Kszczota.

6. Wojciech Nowicki

Tegoroczne zmagania na rzutni rozpoczął obiecująco. Wyniki powyżej 81 metrów napawały nadziejami na kolejny świetny rok. Z miesiąca na miesiąc było jednak coraz słabiej, ale nie spowodowało to, że wypadł z światowej czołówki. Drugie miejsce w cyklu IAAF Hammer World Challenge, zwycięstwo podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy oraz srebro Mistrzostw Polski. Przegrał w tym roku rywalizację z Pawłem Fajdkiem. Podczas imprezy roku, czyli Mistrzostw Świata zdobył brązowy medal, co ciekawe mając czwarty rezultatem. Na szczęście złożono protest w sprawie jednego z rzutów Węgra Halasza i zostało to rozpatrzone pozytywnie.  Na zakończenie roku zawodnik Podlasia Białystok został złotym medalistą Igrzysk Wojskowych. Pomimo licznych sukcesów każdy oczekiwał stabilniejszej formy od Mistrza Europy z Berlina.

5. Konrad Bukowiecki

N/Z Konrad Bukowiecki |
65. Memoriał Janusza Kusocińskiego
16.06.2019 r. Chorzów | FOT. Adam Kowalski

Sezon marzeń, tak w dwóch słowach można opisać to czego byliśmy świadkami przez cały rok. Złoty medal Uniwersjady i Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Gavle, a to wszystko zaledwie w przeciągu paru dni. Zdobył również złoty medal Mistrzostw Polski. Ustanowił w tym roku fantastyczny rekord życiowy – 22,25 metra. Na Mistrzostwach Świata musiał uznać wyższość rywali, kończąc rywalizację na świetnym szóstym miejscu. Do worka osiągnięć możemy dorzucić srebro wywalczone na Igrzyskach Wojskowych w Wuhan. 22-latek bardzo szybko wszedł na fantastyczny poziom i ciekawe w jakim kierunku pójdzie jego rozwój i na co go stać w 2020 roku.

4. Michał Haratyk

2. Memoriał Wiesława Maniaka 15.08.2019 r. | FOT. Adam Kowalski

Halowy Mistrz Europy z Glasgow. Sezon letni również fantastyczny, ale tylko do czasu. Srebrny medal Mistrzostw Polski, Rekord Polski – 22,32 metra, wygrana podczas Drużynowych Mistrzostw Europy i niestety kontuzja, która przekreśliła dobry rezultat na Mistrzostwach Świata w Doha. Mamy nadzieję, że rok olimpijski będzie jego rokiem i w Tokio zobaczymy Haratyka walczącego o najwyższe miejsca.

3. Paweł Fajdek

Czwarty raz z rzędu został Mistrzem Świata w rzucie młotem. Nikt przed nim tego nie dokonał, co pozwoliło Fajdkowi wpisać się do elity wszech czasów tej konkurencji. Ponadto 30-latek został Mistrzem Polski i zwycięzca IAAF Hammer World Challenge. Nadal brakuje mu jedynie medalu olimpijskiego i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spełni swoje marzenie i stanie na podium.

2. Piotr Lisek

Okres hali był udany., srebro zdobyte w Glasgow napawało dużym optymizmem na sezon letni. Podczas mitingów Diamentowej Ligi Lisek meldował się regularnie na podium. W Lozannie po raz pierwszy skoczył wyżej sześciu metrów i wynikiem 6,01 metra ustanowił Rekord Polski.  Tydzień później w Monako poprawił ten rezultat przeskakując poprzeczkę zawieszoną na 6,02 metra. Podczas Mistrzostw Świata w Doha zdobył kolejny medal międzynarodowej imprezy. Zajął 3. miejsce z wynikiem 5,87 metra.

1. Marcin Lewandowski

Im starszy tym lepszy. Halowe Mistrzostwo Europy w Glasgow, Mistrz Polski na 1500 metrów, trzecie miejsce podczas Igrzysk Wojskowych w Wuhan. Najważniejszym sukcesem był jednak brązowy medal podczas imprezy roku w katarskim Doha, gdzie poprawił również Rekord Polski (3:31:46 minuty na 1500 metrów), który ustanowił w Paryżu. Pobił również Rekord Polski w biegu na milę (3:52:34 minuty) podczas zawodów Diamentowej Ligi w Oslo. Był to rekordowy sezon, ale znając Lewandowskiego ten olimpijski będzie jeszcze lepszy.