3 lipca 2022 to najważniejszy dzień sezonu na Torze Służewiec. W niedzielę odbędzie się Gala Derbowa, której kulminacją będzie rywalizacja o Błękitną Wstęgę.

Do 78. Derby na Służewcu zgłoszonych jest aż 17 koni trzyletnich. Pierwszym, który zwraca uwagę kibiców jest Jolly Jumper – zwycięzca Nagrody Rulera. Na trójkoronację Służewiec czeka od 2018 roku, kiedy triumf w Rulera, Derby i St. Leger odniósł Fabulous Las Vegas. W głównej próbie przedderbowej, Nagrodzie Iwna, Jolly Jumper zajął czwarte miejsce, przegrywając z Kaneshyą, Matt Machine’em oraz El Corazone, a przed Thiry Time. Cała czwórka również stanie w maszynie startowej.

Stawka Nagrody Iwna nie wyczerpuje jednak grona faworytów. Obok Matt Machine’a i Kaneshyi stajnia Westminster wystawia też dwie klacze – Moonu i Lady Iwonę. Lady Iwona wygrała Nagrodę Soliny – główną próbę dla klaczy – Moonu natomiast nie startowała od Wiosennej, gdzie zajęła drugie miejsce, za rewelacyjną na dystansie mili Jenny Of Success. Triumfatorka milerskiej gonitwy klasycznej klaczy nie pobiegnie jednak w Derby – taktyka prowadzenia od startu mocnym tempem, która sprawdziła się na dystansie 1600 m, zawiodła w Nagrodzie Soliny. Tam trzecia była Iva Grey, również po cichu licząca na występ w Derby.

Przedstawicielem “bocznej ścieżki” przygotowań do Derby są Le Destrier, Don Kasters i Teymour – czołowa trójka Memoriału Jerzego Jednaszewskiego. Stawkę uzupełniają Dariyangel, Roc’h Breizh, Saxon Way, Zarine, Santo Elmo oraz Maggiore.

Gala Derbowa to nie tylko walka o Błękitną Wstęgę oraz konkurs kreacji dla widzów, którzy w niedzielę pojawią się na służewieckim torze. Konie pełnej krwi angielskiej pobiegną też w dwóch innych gonitwach kategorii A. W Memoriale Fryderyka Jurjewicza na dystansie 1600 m zobaczymy wspominaną już triumfatorkę Nagrody Wiosennej, Jenny Of Success, a także Westminster Cat, które jako przedstawicielki rocznika derbowego zmierzą się z takimi gwiazdami Służewca jak Timemaster, Emiliano Zapata (zwycięzcy Rulera z 2020 i 2019 roku), Power Barbarian, Zanzily Passion czy Blizbor.

W Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego na dystansie dłuższym niż derbowy (2600 m) zaprezentują się konie 4-letnie – Anator, Gryphon oraz Kabula, która w przeciwieństwie do rówieśników w tym roku biegała głównie na wrocławskich Partynicach – oraz 5-letnie – Petit, Hipop de Loire, Neverland i Night Tornado. Będzie to zatem okazja do rewanżu za Nagrodę Widzowa, w której Petit przybiegł przed Gryphonem, Neverlandem, Night Tornado i Anatorem. Po raz pierwszy w tym roku wystąpi natomiast Hipop de Loire, wracający do rywalizacji po zabiegu kastracji.

Wobec licznego przedstawicielstwa klaczy w Derby, nieco mniej uwagi w tym roku przykuwać będzie Nagroda Novary. Jej faworytką będzie Lady Jaguar, szykowana przede wszystkim do Oaks. Ponadto ozdobą Gali Derbowej w wykonaniu koni czystej krwi arabskiej będzie Derby Europy Środkowej.

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: materiały prasowe Toru Służewiec

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.