Novak Djokovic w okresie przygotowawczym do zbliżającego się sezonu wystąpił podczas Mubadala World Tennis Championship w arabskim Abu Dhabi. Po porażce ze Stefanosem Tsitsipasem, Serb zakończył grę na etapie półfinału, ale dużo bardziej emocjonalnie niż przegrany mecz skomentował powstały niedawno dokument pt. “Andy Murray: Resurfacing”. Aktualnie drugi tenisista świata nie ukrywał, że seans opowiadający o walce byłego czołowego tenisisty  rankingu z nawracającą kontuzją pozwolił mu z zupełnie innej perspektywy przyjrzeć się wstrząsającej historii utytułowanego kolegi z kortu. 

Wyprodukowany przez zespół Amazon Original dokument od 29. listopada można oglądać na platformie Amazon Prime Video Sport. Film ukazuje dramatyczny obraz zmagań z własnym organizmem byłego tenisowego mistrza z perspektywy głównego bohatera tej historii. “Byłem pierwszą rakietą świata i… nie mogłem chodzić” – można usłyszeć z ust Murraya w oficjalnym trailerze. Szkot wypowiadając się na temat produkcji podkreślał, że długo męczyło go wrażenie, że zawiódł wielu ludzi nie mogąc występować na korcie. Właśnie dlatego bardzo chciał pokazać im przez co przeszedł oraz dać szansę dostrzeżenia także ciemnych stron profesjonalnego uprawiania sportu.

“To niesamowity wojownik”

Produkcja cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród tenisowych fanów. Jako wyjątkowo poruszającą odbierają ją także czynni zawodnicy, w szczególności ci, którzy z autopsji wiedzą, jak dramatyczne dla kariery skutki  niesie za sobą poważna kontuzja. 

Mówiąc szczerze ciężko mi było to oglądać. Zobaczyć przez co przeszedł, będąc tenisistą i kimś kto zna go od wielu lat   – powiedział w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Novak Djokovic. – To niesamowity wojownik. Nie poddać się po tym wszystkim, co się wydarzyło. Po rehabilitacjach, przygotowaniach, próbach wyzdrowienia i gry w chociażby kilku meczach w sezonie. Ale on nie zrezygnował z kariery, nie poddał się. To naprawdę imponujące – dodał 32-latek.

– Mamy możliwość wglądu w to co on przeżywał przez ostatnich kilka lat. Możemy zobaczyć z czym się zmagał mentalnie, emocjonalnie i fizycznie. (…) To naprawdę inspirujące i oczywiście życzę mu wszystkiego, co najlepsze – podsumował Djokovic.

“Jest w nas coś, co sprawia, że przezwyciężamy wszystkie te myśli”

Pod wrażeniem dokumentu jest także Maria Sharapova. Rosyjska tenisistka podkreśliła, że emocje odczuwane przez Murraya w trakcie mozolnej rekonwalescencji są jej wyjątkowo bliskie. Sama przez dłuższy czas zmagała się przecież z kontuzją ramienia, która wykluczyła ją z gry na dwa lata.

Uwielbiam przyglądać się temu, jak mentalność sportowca pozwala mu pokonywać przeciwności – powiedziała była liderka rankingu WTA – Ten film to niesamowite odbicie tego, jak wiele kosztuje wejście na szczyt. Kiedy dużo osiągniesz ludzie pytają – zwłaszcza gdy zaczynasz mieć problemy – co sprawia, że nie odpuszczasz. Czasami idealna odpowiedź nie istnieje. Dokument pokazuje, że nie można wyjaśnić tego dlaczego ciągle to robimy. Zdecydowanie łatwiej fizycznie i mentalnie byłoby nam z tym skończyć. Ale jest w nas coś, co sprawia, że przezwyciężamy wszystkie te myśli – podsumowała tenisistka

foto: źródło: https://www.thetimes.co.uk/Miguel Medina

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Redaktor Radia Gol zajmująca się głównie tematami związanymi z tenisem i siatkówką. Niereformowalna fanka Rogera Federera ze słabością do gorzkiej czekolady. Na co dzień studiuje prawo w Poznaniu. Od zakupów woli mecze siatkarskiej reprezentacji, a w wolnych chwilach myśli o smaku wimbledonowskich truskawek.