6 sierpnia 2022 będzie historycznym dniem polskiej lekkoatletyki. W sobotę na Stadionie Śląskim po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się mityng Diamentowej Ligi.

Memoriał Kamili Skolimowskiej zastąpił w kalendarzu najbardziej prestiżowej lekkoatletycznej serii mityngi zaplanowane w Chinach. Pierwotnie planowany na wrzesień w ramach World Athletics Continental Tour (w najwyższej randze złotej) przesunięty został właśnie na pierwszą sobotę sierpnia.

Na starcie stanie aż 49 medalistów rozgrywanych niedawno w Eugene mistrzostw świata, w tym aż 19 mistrzów. Forma, jaką lekkoatleci pokazywali w Oregonie, daje nadzieje nie tylko na rekordy mityngów – rywalizacja z Shaunae Miller-Uibo na 200 m może napędzić Sherickę Jackson, drugą najszybszą na tym dystansie kobietę w historii. W Eugene do rekordu Florence Griffith-Joyner z igrzysk w Seulu (21,34 s) zabrakło jej zaledwie 0,11 s. O rekordy świata pokusić się mogą też Alison dos Santos na 400 m przez płotki czy Armand Duplantis. Szwed jako pierwszy od czasów Siergieja Bubki dzierży absolutny rekord świata uzyskany na stadionie – skokiem na 6,21 m zakończył mistrzostwa w Eugene, a wyliczenia komputerowe pokazywały od ponad ośmiu do niemal piętnastu centymetrów przewyższenia.

Nie zabraknie też gwiazd polskich. Choć zawody w Oregonie nie były zbyt udane dla Biało-Czerwonych, na własnym terenie z pewnością nasi reprezentanci będą chcieli zatrzeć to złe wrażenie. W “Kotle Czarownic” pobiegną nasze specjalistki od 400 m – Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic rywalizować będą m.in. z Stephenie Ann McPherson, Fiordalizą Cofil czy Femke Bol, która z rzadko biega indywidualnie płaskie 400 m. W stawce rywalizacji kulomiotów zabraknie, niestety, Ryana Crousera, ale Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk i Jakub Szyszkowski będą mieli okazję zmierzyć się z Joe Kovácsem, Joshem Awotunde czy wielkim przegranym mistrzostw w Eugene, Tomem Walshem. Z kolei Pia Skrzyszowska i Karolina Kołeczek staną w blokach obok Kendry Harrison – zdetronizowanej rekordzistki świata na 100 m przez płotki.

Na mityngu upamiętniającym naszą najmłodszą mistrzynię olimpijską nie mogło zabraknąć przedstawicieli jej specjalności. Wojciech Nowicki będzie miał okazję do rewanżu za mistrzostwa świata na Pawle Fajdku, a Malwina Kopron po rozczarowaniu w eliminacjach w Eugene zmierzy się z nową mistrzynią świata, Brooke Andersen. Niestety, w rzucie oszczepem z przyczyn zdrowotnych nie wystąpi Maria Andrejczyk – kibice jednak będą mogli emocjonować się walką Barbory Špotákovej z Sarą Kolak czy medalistkami z Oregonu, Karą Winger i Haruką Kitaguchi.

Mityng rozpocznie się o godzinie 13:15. Start “diamentowej” części imprezy przewidziany jest na godzinę 16:00. Wstęp na Stadion Śląski będzie darmowy.

 

Foto: Adam Kowalski

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, curler, sędzia, sekretarz Polskiej Federacji Klubów Curlingowych, naiwny idealista