Przedostatnia kolejka Bundesligi za nami. Dzięki wynikom w 33. serii gier Borussia Dortmund przesunęła się na szczyt tabeli, RB Leipzig zapewnił sobie Ligę Mistrzów, a Stuttgart znacząco poprawił swoje notowania w walce o utrzymanie.

Patera jednak w Dortmundzie?

Wyścig mistrzowski w Bundeslidze zaliczył kolejny zwrot akcji. W sobotni wieczór Bayern przegrał na własnym boisku z RB Leipzig. Mimo dominacji w pierwszej połowie i prowadzenia do przerwy, podopieczni Tuchela nie dali rady zatrzymać „Byków”. Laimer, Nkunku i Szoboszlai znaleźli drogą do bramki Sommera i Leipzig triumfował 3-1. To dało BVB okazję, aby w niedzielę odzyskać prowadzenie w tabeli. Nerwy były widoczne w grze ekipy z Dortmundu, ale dublet Sebastiena Hallera w drugiej połowie i zamykający spotkanie gol Juliana Brandta zapewniły Borussi zwycięstwo w Augsburgu. Dzięki temu „Schwarzgelben” mają dwa punkty więcej niż „Die Roten” i trzymają los tytułu we własnych rękach.

Zostało jedno miejsce w LM

RB Leipzig wygrał w Monachium, a to w połączeniu z porażką Unionu Berlin z Hoffenheim 4-2 na wyjeździe zagwarantowało „Bykom” trzecie miejsce w tabeli. Do rozdania została więc już tylko jednak pozycja gwarantująca grę w Lidze Mistrzów. Z zespołem ze stolicy zawalczy o nią SC Freiburg. Podopieczni Christiana Streicha otwierali tę kolejkę domowym meczem w Vfl Wolfsburg, który wygrali 2-0, zrównując się tym samym punktami z Unionem.

Porażkę „Wilków” mógł wykorzystać Bayer Leverkusen. „Aptekarze” nie wygrali jednak u siebie z Borussią Moenchengladbach. „Źrebakom” udało się wywalczyć na BayArena wynik 2-2 mimo dwóch goli gospodarzy w ciągu pierwszych 20 minut. Zawodnicy Daniela Farkego wrócili jednak do spotkania, a punkt zapewnili sobie w 90. minucie za sprawą trafienia Larsa Stindla. Dla gości ta zdobycz ma niewielki wpływ na miejsce w tabeli, natomiast Bayer musi wygrać teraz w ostatniej kolejce, aby zagrać w europejskich pucharach.

Stuttgart i Augsburg na dobrych pozycjach

Wielki krok w stronę utrzymania zrobił w ten weekend Stuttgart. Podopieczni Sebastiana Hoenessa wygrali 4:2 z FSV Mainz po trafieniach Endo, Guirassy’ego, Fuhricha i Coulibaly’ego. Rywale w dole tabeli – Schalke oraz Bochum – zremisowali odpowiednio z Eintrachtem i Herthą, Taki układ wyników sprawia, że to zespoły grające w niebieskich barwach znajdują się aktualnie za plecami Stuttgartu, który okupuje ostatnie bezpiecznie miejsce. Rezultaty są również korzystne dla Augsburga, który w najgorszym wypadku zagra w barażu z trzecią ekipą 2. Bundesligi. Wygrywając z Unionem, utrzymanie zagwarantował sobie natomiast zespół Hoffenheim.

Ostatnia sobota

Następna sobota będzie ostatnim dniem rywalizacji w 1. Bundeslidze w sezonie 2022/2023. Rozstrzygną się wtedy losy tytułu, poznamy również pucharowiczów i spadkowiczów. Wszystkie 9 spotkań rozpocznie się jednocześnie o godzinie 15:30.