Piłka meczowa UEFA Euro 2020
Piłka meczowa UEFA Euro 2020 / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Ik ben groot

Już dziś poznamy cztery reprezentacje, które uzupełnią skład grup Euro 2020. Pierwszą z nich będzie Gruzja lub Macedonia Północna, które stoczą ze sobą bój na stadionie Dinama Tbilisi. Początek pojedynku o godzinie 18. Relacja na żywo na Kanale 1. Radia GOL.

Ostatnia prosta w walce o Euro 2020

Nadszedł dzień rozstrzygnięć i ujawnienia ostatnich niewiadomych w sprawie uczestników Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020. Wśród ośmiu nacji, które wciąż walczą o cztery miejsca premiowane awansem, znalazły się dwie, których obecność może być dość dużym zaskoczeniem.

Mowa o Gruzji, która jeszcze kilka lat temu dostawała solidne baty – m.in. dwa razy po 4:0 od Reprezentacji Polski oraz Macedonii Północnej, która dość nieoczekiwanie zajęła trzecie miejsce (14 punktów) w Grupie G eliminacji do Euro 2020, meldując się za Polską (25 punktów) oraz Austrią (19 punktów).

Punktualnie o godzinie 18 ma rozpocząć się spotkanie, które wyłoni triumfatora baraży w Ścieżce D. Dowodzona przez Vladimíra Weissa Gruzja zmierzy się na Boris Paichadze Dinamo Arena w Tbilisi z Macedonią Północną, której głównym opiekunem jest Igor Angelovski.

Dwumecz w Lidze Narodów

Obie drużyny na przełomie ostatniego kwartału spotkały się ze sobą aż dwukrotnie. Oba te pojedynki miały miejsce w ramach rywalizacji w Grupie C Ligi Narodów UEFA i co ciekawsze – zakończyły się takim samym wynikiem – 1:1.

Ósmego września na… Boris Paichadze Dinamo Arena w Tbilisi bramkę dla gospodarzy zdobył w 13. minucie gry Tornike Okriashvili, skutecznie wykorzystując rzut karny. 20 minut później, golem wyrównującym odpowiedział Stefan Ristovski, któremu asystował niezwykle doświadczony, 37-letni Goran Pandev.

Rewanż na Toše Proeski National Arena w Skopje miał jednak nieco inny przebieg. Reprezentacja Gruzji objęła prowadzenie dopiero w 74. minucie gry. Autorem premierowego trafienia w tym meczu został zaledwie 19-letni Khvicha Kvaratskhelia, któremu asystował Nika Kvekveskiri. Do wyrównania, trafieniem z rzutu karnego, doprowadził  Ezǵan Alioski w trzeciej minucie doliczonego czasu gry.

Warto dodać, że od 67. minuty Macedonia Północna grała w „10” po czerwonej kartce, którą ukarany został Stole Dimitrievski. Co ciekawe, głównym arbitrem tego spotkania był polski, 34-letni sędzia – Bartosz Frankowski.

„Polski” akcent bardzo możliwy

Wśród zawodników Reprezentacji Gruzji znalazło się dwóch „gagatków” występujących na co dzień w naszej rodzimej Ekstraklasie. Mowa o dwóch 26-latkach – pierwszy z nich broni barw Legii Warszawa, natomiast drugi jest zawodnikiem Lecha Poznań. Wspomnianymi są oczywiście pomocnik „Wojskowych” Valeriane Gvilia oraz napastnik „Kolejorza” Nika Kacharava. Wydaje się, że większą szansę występu ma jednak „Vako”, który w dwóch ostatnich meczach swojej kadry narodowej wychodził w podstawowej jedenastce.

Wiele gorszej sytuacji nie ma wcale Kacharava. Napastnik Lecha Poznań w ostatnich czterech meczach Gruzji dwukrotnie pojawiał się z ławki, ale i dwukrotnie rozpoczynał spotkania w wyjściowym składzie. Grając od pierwszej minuty, w obu spotkaniach udało mu się zdobyć po jednej bramce. 5 września jego reprezentacja ograła na wyjeździe Estonię 1:0 – właśnie po trafieniu 26-latka, a miesiąc i sześć dni później zremisowała także na wyjeździe z Armenią 2:2. Kacharava wpisał się wówczas na listę strzelców tuż po rozpoczęciu drugiej połowy.

Łączny reprezentacyjny bilans obu Panów przedstawia się bardzo podobnie. Gvilia rozegrał w kadrze 29 spotkań, w których strzelił 3 gole, a jego debiut przypadł na dzień 6 października 2016 roku, kiedy to Gruzja przegrała z Irlandią 1:0. Cztery miesiące starszy Kacharava ma na swoim koncie o 9 meczów mniej w reprezentacji. Jego dotychczasowy dorobek strzelecki to trzy gole, a premierowy występ w kadrze zanotował 29 marca 2016 roku w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Kazachstanem.

Relacja na żywo na Kanale 1. Radia GOL

Pojedynek Gruzji z Macedonią Północną wyłoni reprezentację, która podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020 rywalizować będzie w Grupie C przeciwko Austrii (13.06.2021), Ukrainie (17.06.2021) oraz Holandii (21.06.2021). Aby do tego doszło, obie drużyny muszą stawić sobie czoła już dziś na stadionie w Tbilisi. Początek spotkania o godzinie 18 w Kanale 1. Radia GOL. Mecz z największą przyjemnością skomentuje dla Państwa Wojciech Anyszek.