Marte Olsbu Røiseland
Marte Olsbu Røiseland / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Steffen Prößdorf

Piątkowy sprint na 7,5 kilometra w Oberhofie wygrała Norweżka Marte Olsbu Røiseland przed Białorusinką Hanną Solą i Francuzką Julią Simon. Świetnie zaprezentowała się Kamila Żuk, która była 19.

Za nami pierwsze biathlonowe zmagania kobiet w 2022 roku. Ściganie płci pięknej, podobnie jak w przypadku mężczyzn, rozpoczęliśmy od wizyty w Oberhofie, gdzie w sprincie najlepsza okazała się Norweżka Marte Olsbu Røiseland. Tuż za jej plecami, ex aequo, uplasowały się Białorusinka Hanna Sola i Francuzka Julia Simon, które straciły do triumfatorki biegu 7,1 sekundy.

Czwarte miejsce zajęła druga z Białorusinek – Dzinara Alimbekava (+22.6). Piąta lokata przypadła rodaczce zwyciężczyni – Ingrid Landmark Tandrevold (+23.1). W czołowej „10” piątkowego sprintu znalazły się także Francuzka Anaïs Chevalier-Bouchet (+26.3), Rosjanka Kristina Reztsova (+26.6), Finka Mari Eder (+28.4), Szwedka Hanna Oeberg (+33.5) oraz Włoszka Dorothea Wierer (+37.9).

Zmagania kobiet także odbywały się w trudnych warunkach atmosferycznych. Momentami wiał bardzo porywisty wiatr, któremu towarzyszyły opady śniegu. Ledwie ośmiu zawodniczkom udało się zachować „czyste konto”. Najwyżej z nich uplasowała się Niemka Vanessa Voigt (+44.8), która była 12. Jedno „oczko” niżej zawody ukończyła Ukrainka Valentina Semerenko (+46.5).

Zwyciężczyni piątkowego sprintu, Marte Olsbu Røiseland, pomyliła się tylko raz – podczas pierwszego strzelania. Białorusinka Hanna Sola biegała dwie karne rundy, natomiast Francuzka Julia Simon jedną. Dopiero 15. miejsce zajęła wiceliderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Szwedka Elvira Oeberg (+47.3), która zafundowała sobie 300 metrów dodatkowego biegu.

Wśród „Biało-Czerwonych” zdecydowanie najlepiej zaprezentowała się 19. Kamila Żuk (+1:10.9). Polka spudłowała dziś dwa razy i zdobyła pierwsze w tym sezonie punkty. Na 47. pozycji uplasowała się Monika Hojnisz-Staręga (+1:48.6). Obie zawodniczki wystartują w niedzielnym biegu pościgowym. Anna Mąka (+3.51.8) ukończyła zawody na 93. miejscu.

Skrócone wyniki sprintu w Oberhofie:

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Marte Olsbu Røiseland Norwegia 23:30.1 (1)
2. Hanna Sola Białoruś 23:37.2 +7.1 (2)
2. Julia Simon Francja 23:37.2 +7.1 (1)
4. Dzinara Alimbekava Białoruś 23:52.7 +22.6 (2)
5. Ingrid Landmark Tandrevold Norwegia 23:53.2 +23.1 (1)
6. Anaïs Chevalier-Bouchet Francja 23:56.4 +26.3 (1)
7. Kristina Reztsova Rosja 23:56.7 +26.6 (2)
8. Mari Eder Finlandia 23:58.5 +28.4 (1)
9. Hanna Oeberg Szwecja 24:03.6 +33.5 (2)
10. Dorothea Wierer Włochy 24:08.0 +37.9 (1)
19. Kamila Żuk Polska 24:41.0 +1:10.9 (2)
47. Monika Hojnisz-Staręga Polska 25:18.7 +1:48.6 (3)
93. Anna Mąka Polska 27:21.9 +3.51.8 (3)

Na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata umocniła się Marte Olsbu Røiseland (477 pkt), która dziś wygrała swój piąty bieg w tym sezonie. Drugie miejsce utrzymała Szwedka Elvira Oeberg (413 pkt). Na trzecią pozycję awansowała Białorusinka Hanna Sola (374 pkt), zaś na czwartą spadła jej rodaczka, 26-letnia Dzinara Alimbekava (370 pkt). Piąta jest starsza z sióstr Oeberg Hanna (350 pkt).