Tiril Eckhoff, Hanna Oeberg
Tiril Eckhoff, Hanna Oeberg / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Guillaume Baviere

Norweżka Tiril Eckhoff wygrała rozegrany dziś sprint, zaliczany do biathlonowego Pucharu Świata. Areną piątkowych zmagań było czeskie Nové Město. Drugie miejsce zajęła Niemka Denise Herrmann, a trzecie Włoszka Dorothea Wierer. Monika Hojnisz-Staręga była 20.

Czeskie Nové Město gości obecnie już drugi weekend biathlonowego Pucharu Świata 2020/2021. Piątek upłynął pod znakiem sprintu kobiet na dystansie 7,5 kilometra, który rozpoczął się punktualnie o godzinie 17:30. Na starcie zmagań zameldowały się cztery reprezentantki Polski.

Najlepiej z nich poradziła sobie Monika Hojnisz-Staręga, która z jednym pudłem uplasowała się na 20. pozycji. Trzydzieści dziewięć lokat niżej zameldowała się Kamila Żuk, która na strzelnicy pomyliła się trzykrotnie. Na 78. miejscu zmagania zakończyła Anna Mąka (cztery pudła), a na 85. Kinga Zbylut, która popełniła trzy błędy strzeleckie.

Z piątkowego sprintu najbardziej zadowolona będzie jednak Norweżka Tiril Eckhoff. 30-latka wygrała po raz trzeci z rzędu i jedenasty w tym sezonie. Dziś jej łupem padł bieg na dystansie 7,5 kilometra, w którym triumfowała z czasem 18:11.1. Na strzelnicy pomyliła się tylko raz. Tuż za nią uplasowały się dwie bezbłędne zawodniczki, Niemka Denise Hermmann (+6.1) i Włoszka Dorothea Wierer (+10.5).

W czołowej „10” znalazły się także: Niemka Franziska Preuss (+17.3), Ukrainka Yuliia Dzhima (+30.5), Białorusinka Dzinara Alimbekava (+31.4), Szwedka Elvira Oeberg (+36.1), Amerykanka Susan Dunklee (+37.2), Austriaczka Julia Schwaiger (+38.1) oraz Czeszka Lucie Charvátová (+39.7).

Skrócone wyniki sprintu kobiet:

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Tiril Eckhoff Norwegia 18:11.1 (1)
2. Denise Herrmann Niemcy 18:17.2 +6.1 (0)
3. Dorothea Wierer Włochy 18:21.6 +10.5 (0)
4. Franziska Preuss Niemcy 18:28.4 +17.3 (1)
5. Yuliia Dzhima Ukraina 18:41.6 +30.5 (0)
6. Dzinara Alimbekava Białoruś 18:42.5 +31.4 (1)
7. Elvira Oeberg Szwecja 18:47.2 +36.1 (0)
8. Susan Dunklee Stany Zjednoczone 18:48.3 +37.2 (0)
9. Julia Schwaiger Austria 18:49.2 +38.1 (0)
10. Lucie Charvátová Czechy 18:50.8 +39.7 (1)
20. Monika Hojnisz-Staręga Polska 19:19.8 +1:08.7 (1)
59. Kamila Żuk Polska 20:09.8 +1:58.7 (3)
78. Anna Mąka Polska 20:44.3 +2:33.2 (4)
85. Kinga Zbylut Polska 20:53.6 +2:42.5 (3)

Jutro, 14 marca rozegrane zostaną biegi pościgowe. Jako pierwsi – o godzinie 14:45 – na trasę wybiegną panowie, którzy zmierzą się ze sobą na dystansie 12,5 kilometra. Wśród startujących zawodników zabraknie Polaków. Najbliżej uzyskania prawa startu w sobotnim biegu był Grzegorz Guzik.

Nieco ponad dwie i pół godziny później na trasę wyruszą panie. Wśród biathlonistek, które rywalizować będą na dystansie 10 kilometrów, znalazły się także dwie Polki – Monika Hojnisz-Staręga oraz Kamila Żuk. Nasze zawodniczki prawo startu w sobotnich zmaganiach wywalczyły dzięki miejscom w najlepszej „60” piątkowego biegu sprinterskiego.